Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւի ընդունումը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի կողմից եւս մեկ անգամ հաստատեց, որ Հայոց ցեղասպանությունն անհերքելի փաստ է: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը: Ըստ նրա, Հայաստանն այլեւս խնդիր չունի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման առումով: «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն արդեն պատմություն է եւ այժմ հարկավոր է մտածել եւ խոսել նրա հետեւանքների վերացման մասին: Ամենալավը մեզ համար կլինի դիմել Հաագայի Միջազգային դատարան»,-գտնում է պատմաբանը:
Պատմաբանը նշել է նաեւ, որ մինչ օրս ոչ ոք, Ռուսաստանից բացի, չի արձանագրել, որ 1915 թվականին հայերը զրկվեցին հայրենիքից, այսինքն, դատարան դիմելու համար հարկավոր է հաշվի առնել նաեւ այդ փաստը: «Մենք չենք նահանջի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից, սակայն այն հարկավոր է տեղափոխել քաղաքական-իրավական դաշտ, որպեսզի կարողանանք խոսել հետեւանքների վերացման մասին: Մինչ համաշխարհային հանրության կողմից այդ փաստի ճանաչումը, հայերը խոսում էին միայն տարածքները վերադարձնելու մասին, սակայն 1965 թվականին բեկում տեղի ունեցավ գիտակցության մեջ եւ պահանջում ենք ոչ միայն տարածքներ, այլ նաեւ նյութական փոխհատուցում»,-ասել է Մելքոնյանը:
Միեւնույն ժամանակ Ա.Մելքոնյանը նշել է, որ թիվ 252 բանաձեւը քվեարկության կդրվի Կոնգրեսում: «Նախկինում, երբ չկար ոչ Իրաք, ոչ Աֆղանստան, բանաձեւը միեւնույն է չէր դրվում քվեարկության, իսկ այժմ առավել եւս: Իսկ նույնիսկ եթե կոնգրեսականները սկսեն քվեարկությունը, ապա դրական որոշում չի կայացվի: Ես գտնում եմ, որ ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի միեջւ պայմանավորվածություն կա այն մասին, որ բանաձեւն այդպես էլ կմնա կոմիտեում, իսկ փոխարենը` Թուրքիան չի վատթարացնի հարաբերություններն ԱՄՆ-ի հետ»,-գտնում է ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրենը:

Принятие 252 резолюции о Геноциде армян в Комитете по иностранным делам Палаты представителей США еще один раз доказало что Геноцид армян является неопровержимым фактом. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор института истории НАН РА Ашот Мелконян. По его словам, у Армении больше нет никаких проблем м с международным признанием Геноцида. «Международное признание Геноцида армян уже в истории и сейчас нужно думать и говорить о ликвидации его последствий . Самый лучший способ для нас – обращение в Международный суд в Гааге», – подчеркнул Мелконян.
Историк также отметил, что до сих пор никто, кроме России не зафиксировал, что в 1915 году армяне были изгнаны с родины, то есть чтобы обратиться в суд нужно учитывать и этот фактор. «Мы не будем отступать от процесса признания Геноцида армян, но его необходимо перенести в политико-правовое поле, для того чтобы говороить о ликвидации последствий. До признания этого факта мировым сообществом, армяне говорили только о возвращении территорий, но в 1965 году произошел перелом сознания и мы требуем не только территории, но и материальную компенсацию», – сказал Мелконян.
Вместе с тем Ашот Мелконян заметил, что 252 резолюция не будет поставлена на голосование в Конгрессе. «Раньше не было ни Ирака ни Афганистана, резолюция все равно не ставилась на голосование, а сейчас тем более. А даже если конгрессмены начнут голосовать, то положительного решения не будет. Я считаю, между США и Турцией есть договоренность о том, что резолюция так и останется в Комитете, а в обмен на это Турция не будет ухудшать отношения с США», – считает директор института истории НАН РА.
4 марта комитет по иностранным делам Палаты представителей США 23 голосам «за», при 22 – «против» принял резолюцию 252 о Геноциде армян. После голосования в профильном комитете, резолюция будет направлена в Палату представителей для окончательного голосования. Аналогичная процедура предусмотрена и в Сенате США.