Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւի ընդունումը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի կողմից եւս մեկ անգամ հաստատեց, որ Հայոց ցեղասպանությունն անհերքելի փաստ է: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը: Ըստ նրա, Հայաստանն այլեւս խնդիր չունի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման առումով: «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն արդեն պատմություն է եւ այժմ հարկավոր է մտածել եւ խոսել նրա հետեւանքների վերացման մասին: Ամենալավը մեզ համար կլինի դիմել Հաագայի Միջազգային դատարան»,-գտնում է պատմաբանը:
Պատմաբանը նշել է նաեւ, որ մինչ օրս ոչ ոք, Ռուսաստանից բացի, չի արձանագրել, որ 1915 թվականին հայերը զրկվեցին հայրենիքից, այսինքն, դատարան դիմելու համար հարկավոր է հաշվի առնել նաեւ այդ փաստը: «Մենք չենք նահանջի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից, սակայն այն հարկավոր է տեղափոխել քաղաքական-իրավական դաշտ, որպեսզի կարողանանք խոսել հետեւանքների վերացման մասին: Մինչ համաշխարհային հանրության կողմից այդ փաստի ճանաչումը, հայերը խոսում էին միայն տարածքները վերադարձնելու մասին, սակայն 1965 թվականին բեկում տեղի ունեցավ գիտակցության մեջ եւ պահանջում ենք ոչ միայն տարածքներ, այլ նաեւ նյութական փոխհատուցում»,-ասել է Մելքոնյանը:
Միեւնույն ժամանակ Ա.Մելքոնյանը նշել է, որ թիվ 252 բանաձեւը քվեարկության կդրվի Կոնգրեսում: «Նախկինում, երբ չկար ոչ Իրաք, ոչ Աֆղանստան, բանաձեւը միեւնույն է չէր դրվում քվեարկության, իսկ այժմ առավել եւս: Իսկ նույնիսկ եթե կոնգրեսականները սկսեն քվեարկությունը, ապա դրական որոշում չի կայացվի: Ես գտնում եմ, որ ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի միեջւ պայմանավորվածություն կա այն մասին, որ բանաձեւն այդպես էլ կմնա կոմիտեում, իսկ փոխարենը` Թուրքիան չի վատթարացնի հարաբերություններն ԱՄՆ-ի հետ»,-գտնում է ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրենը:

Adoption of the Armenian Genocide resolution 252 by the U.S. House Committee on Foreign Affairs once again proved that the Armenian Genocide is an incontestable fact, Ashot Melkonyan , Director of the Institute of History of RA NAS told a news conference in Yerevan. According to him, Armenia has no longer have problems with international recognition of the genocide. "International recognition of the Armenian Genocide is a part of history and now we need to think and talk about the elimination of its consequences. The best way for us is an appeal to the International Court in The Hague," Melkonyan said.
According to the historian, until now no one except Russia recorded that in 1915 Armenians were deprived of their homeland. "We will not deviate from the process of recognition of the Armenian Genocide, but that process should be moved to the politico-legal field in order to speak of elimination of the consequences. Prior to this recognition by the international community, the Armenians spoke only abouyt the return of territories, but in 1965 there was a turn in consciousness, and today we demand not only territories but also financial compensation," Melkonyan said.
However, in Ashot Melkonyan's opinion, the resolution 252 will not be put to a vote in the Congress."Previously, there was no Iraq or Afghanistan and the resolution was not put to a vote, and now even more. Even if the Congress votes, there will not be a positive decision. The United States and Turkey have agreed that the resolution will remain at the Committee, and in return, Turkey will not worsen relations with the United States," the director of the Institute of History of the National Academy of Sciences of Armenia said.
On 4 March the U.S. House of Representatives Committee on Foreign Affairs adopted the Resolution 252 on the Armenian Genocide (23 votes in favor and with 22 votes against).