11 Մարտ 2010 - 12:52 AMT
Թուրքիան դեռեւս նույնացնում է իրեն Օսմանյան կայսրության հետ, քանի որ շարունակում է խոսել սպառնալիքի եւ ուժի դիրքերից: Դրա վառ օրինակն էր ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունումից հետո Թուրքիայի դեսպանին ԱՄՆ-ից հետ կանչելը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը:
Ի պատասխան բոլոր հայտարարություններին այն մասին, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման ձախողման դեպքում Թուրքիայի միջազգային վարկանիշը կտրուկ կընկնի, Մելքոնյանը հայտնեց, որ Կիպրոսի օկուպացումից հետո Թուրքիային այդ հարցերը չեն հուզում: «Իսկ հայկական կողմին չպետք է հուզի միջազգային իմիջը, երբ հարցը վերաբերում է իր ազգային շահերին»,- նշեց նա:
Դրա հետ մեկտեղ պատմաբանը նկատեց, որ ինքնին Թուրքիայի ներսում շատ խնդիրներ կան, որոնց թվում հիմնական տեղը հատկացվում է քրդական գործոնին: «Թուրքիան այժմ ժողովրդագրական խնդրի առջեւ է կանգնած, քանի որ քրդական բնակչությունը բավական մեծ թիվ է կազմում ոչ միայն երկրի գավառներում, այլեւ Անկարայում ու Ստամբուլում»,- ընդգծեց ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրենը:
Մելքոնյանի խոսքով, ստեղծված իրադրությունից Թուրքիան երկու ելք ունի` ինտեգրում Եվրոպայի հետ կամ կողմնորոշում դեպի արմատական իսլամ: «Թե մի, եւ թե մյուս դեպքում քրդական հիմնախնդրին անհնար է հեշտ լուծում տալ»,- ընդգծեց պատմաբանը:

11 Март 2010 - 12:52 AMT
Турция все еще отождествляет себя с Османской империей, так как продолжает говорить с позиции угрозы и силы. Наглядным примером этого служит отзыв турецкого посла из США после принятия резолюции о Геноциде армян в комитете по иностранным делам Палаты представителей США. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор института истории НАН РА Ашот Мелконян.
В ответ на все заявления о том, что в случае провала ратификации армяно-турецких Протоколов международный рейтинг Турции резко снизится, Мелконян заявил, что после оккупации Кипра Турцию эти вопросы уже не волнуют. «А армянскую сторону не должен волновать международный имидж, когда дело касается ее национальных интересов», – отметил он.
Вместе с этим историк заметил, что внутри самой Турции существует много проблем, где основное место занимает курдский фактор. «Турция сейчас стоит перед демографической проблемой, так как курдское население составляет достаточно большое число не только в провинциях страны, но и в Анкаре и Стамбуле», – подчеркнул директор института истории НАН РА.
По словам Мелконяна, из сложившейся ситуации у Турции есть два выхода: интеграция с Европой, или ориентация на фундаментальный ислам. «И в том, и в другом случае курдскую проблему невозможно легко решить», – подчеркнул историк.
Остров Кипр был разделен на кипрскую и турецкую части в 1974г., когда Турция оккупировала около 36% территории острова во время военного вторжения на Кипр. Турецкую Республика Северного Кипра признала только Турция. Кроме того, Великобритания контролирует около 3% территории Кипра, на которых расположены военные объекты Соединенного Королевства. 11 ноября 2009 года британская сторона предложила передать около половины своей суверенной территории на Кипре в случае, если переговоры по воссоединению острова завершатся успешно.