11 Մարտ 2010 - 12:52 AMT
Թուրքիան դեռեւս նույնացնում է իրեն Օսմանյան կայսրության հետ, քանի որ շարունակում է խոսել սպառնալիքի եւ ուժի դիրքերից: Դրա վառ օրինակն էր ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունումից հետո Թուրքիայի դեսպանին ԱՄՆ-ից հետ կանչելը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը:
Ի պատասխան բոլոր հայտարարություններին այն մասին, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման ձախողման դեպքում Թուրքիայի միջազգային վարկանիշը կտրուկ կընկնի, Մելքոնյանը հայտնեց, որ Կիպրոսի օկուպացումից հետո Թուրքիային այդ հարցերը չեն հուզում: «Իսկ հայկական կողմին չպետք է հուզի միջազգային իմիջը, երբ հարցը վերաբերում է իր ազգային շահերին»,- նշեց նա:
Դրա հետ մեկտեղ պատմաբանը նկատեց, որ ինքնին Թուրքիայի ներսում շատ խնդիրներ կան, որոնց թվում հիմնական տեղը հատկացվում է քրդական գործոնին: «Թուրքիան այժմ ժողովրդագրական խնդրի առջեւ է կանգնած, քանի որ քրդական բնակչությունը բավական մեծ թիվ է կազմում ոչ միայն երկրի գավառներում, այլեւ Անկարայում ու Ստամբուլում»,- ընդգծեց ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրենը:
Մելքոնյանի խոսքով, ստեղծված իրադրությունից Թուրքիան երկու ելք ունի` ինտեգրում Եվրոպայի հետ կամ կողմնորոշում դեպի արմատական իսլամ: «Թե մի, եւ թե մյուս դեպքում քրդական հիմնախնդրին անհնար է հեշտ լուծում տալ»,- ընդգծեց պատմաբանը:

11 March 2010 - 12:52 AMT
Turkey still identifies itself with Ottoman Empire, continuing with threats and speaking from the position of force. Recalling Turkish Ambassador to US following US House Foreign Affairs Committee’s passage of Genocide resolution is an obvious example of it, according to RA NAS Institute director Ashot Melkonyan.
Commenting on the possibility of dramatic decrease of Turkey’s international rating in case of failure to ratify Protocols, Melkonyan stated that Turkey does not care about its international image where its national image is concerned.
At the same time, the expert noted that Turkey is facing a number of internal issues, including that of Kurdish factor.
According to Melkonyan, Turkey has two options: integration with Europe or taking the path of fundamental Islam. “Still, in either case Kurdish issue remains a complicated one,” the historian stated at news conference in Yerevan.