Դատավարություները, որոնք տեղի են ունեցել Երեւանում 2008թ. մարտի հետընտրական բախումներից հետո, բացահայտում են Հայաստանի դատական համակարգի թերությունները, եզրակացնում է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) կողմից հրատարակված նոր զեկույցը: Այն կազմվել է ավելի քան 16 ամիս տեւողությամբ ժամանակահատվածում 93 քրեական գործի դիտորդման հիման վրա եւ բաղկացած է 114 էջից:
«Դատավարություները տեղի են ունեցել բարձր լարվածության միջավայրում, որը դատարանների աշխատանքը դարձրել էր չափազանց բարդ, եւ միաժամանակ դժվարությունը պահանջում էր նրանց մասնագիտական գործունեության ամենաբարձր մակարդակ», – ասել է ԺՀՄԻԳ-ի տնօրեն, դեսպան Յանեշ Լենարչիչը եւ ավելացրել, որ հուսով է` այդ զեկույցը նոր լիցքեր կհաղորդի Հայաստանի իշխանությունների ընթացիկ ջանքերին` «բարեփոխելու երկրի դատական համակարգը միջազգային չափանիշներին եւ ԵԱՀԿ հանձնառություններին համապատասխան»:
«Ուժգին բախումները, որ տեղի ունեցան Երեւանում 2008թ. մարտի 1-2 ընկած ժամանակահատվածում ոստիկանների եւ 2008թ. փետրվարի նախագահական ընտրությունների դեմ բողոքարարների միջեւ, արդյունքում հանգեցրին առնվազն ութ մահվան եւ բազմաթիվ վնասվածքների դեպքերի: 2008թ. ապրիլից 2009թ. հուլիս ընկած ժամանակահատվածում ԺՀՄԻԳ 37 դիտորդ դիտորդել է բախումների առնչությամբ հարուցված դատավարությունները»,- նշվում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցում:
Իր զեկույցում Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակն առաջարկում է սահմանափակել նախնական կալանքի կիրառումը եւ հետամուտ լինել անմեղության կանախավարկածին: Այն նաեւ առաջարկում է միջոցներ` երաշխավորելու մեղադրող եւ պաշտպանող կողմերի հավասարությունը դատարանում, ինչպես նաեւ համապարփակ քննություն խոշտանգումների եւ այլ վատ վերաբերմունքի բողոքների նկատմամբ` կանխարգելելու անօրինական ճանապարհով ձեռքբերված ցուցմունքների կիրառումը:
Զեկույցում նշվում է, որ դատավորների համար օգտակար կլինեն անաչառ եւ մասնագիտական վարքագծի հմտությունների ուժեղացմանն ուղղված հետագա դասընթացները: «ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է աջակցելու իշխանություններին` Հայաստանում արդարադատության բարեփոխումների առաջընթացի շարունակության գործում, – ասել է Լենարչիչը:- Մեզ հուսադրում է նաեւ այն բաց վերաբերմունքը, որ ցուցաբերվել է դատավարությունների դիտորդման ծրագրի ժամանակ, մենք գնահատում ենք իշխանությունների ներդրումը վերջնական զեկույցի պատրաստման գործընթացում: Ակնհայտ է, որ արդեն որոշ քայլեր նախաձեռնվում են` անդրադառնալու ի հայտ եկած թերություններին»,- ասվում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նոր զեկույցում:

8 Март 2010 - 14:19 AMT
Судебные процессы, последовавшие за трагическими событиями 1-2 марта 2008 года, показывают несовершенство судебной системы Армении. Об этом говорится в опубликованном докладе Бюро демократических институтов и прав человека (ODIHR) ОБСЕ. 114-страничниый доклад, который основан на мониторинге 93 уголовных дел, дает рекомендации по устранению выявленных недостатков в судебной системе.
«Судебные процессы проходили в атмосфере большой напряженности, что делало работу судов чрезвычайно трудной, но в то же время помогло поднять планку для профессиональной деятельности судьей. Мы надеемся, что этот доклад может дать новый импульс усилиям армянских властей по реформированию системы правосудия в стране в соответствие с международными стандартами и обязательствами ОБСЕ", – сказал директор ODIHR, посол Янеш Ленарчич,
Доклад содержит рекомендации, которые включают ограничении для применения предварительного заключения и соблюдения принципа презумпции невиновности. Доклад также рекомендует принять меры по обеспечению равенства между обвинением и защитой в суде, а также всеобъемлющего расследования всех заявлений о применении пыток или других видов жестокого обращения. В документе также подчеркивается необходимость дальнейшей профессиональной подготовки судьей для повышения уровня беспристрастности.
"ОБСЕ готов оказать помощь руководству Армении для дальнейшего продвижении реформ в судебной системе страны", – сказал Ленарчич.
Проводившиеся с 20 февраля 2008 года в Ереване митинги армянской оппозиции, выражавшей недовольство итогами выборов президента Армении, 1 марта вылились в массовые беспорядки и столкновения с сотрудниками правоохранительных органов. Тогда погибли восемь человек и свыше 200 получили ранения. С 1 марта по указу второго президента Армении Роберта Кочаряна в Ереване было введено чрезвычайное положение сроком на 20 дней.