11 Մարտ 2010 - 16:38 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը նպաստում է Հայաստանի մերձեցմանը ՆԱՏՕ-ի հետ: Այս մասին Երեւանում ելույթ ունենալով ՆԱՏՕ-ի Rose Roth «Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային գործընթացներ: Մարտահրավերներ, հնարավորություններ եւ հեռանկարներ» 73-րդ սեմինարի ժամանակ, հայտարարել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի պատասխանատու սպա Զբիգնեւ Ռիբացկին:
Նրա խոսքերի համաձայն, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է եւ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվելու դեպքում Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ հարաբերություններն ավելի կամրապնդվեն: Նա նաեւ նշել է, որ տարածաշրջանի երեք երկրների մոտեցումը, որոնք համագործակցում են Միության հետ, չի խանգարում համագործակցության գործընթացին:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ռազմավարական համագործակցությունը չի խանգարում ՆԱՏՕ-ի համագործակցությանը Հայաստանի հետ, ասել է նա: Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանը վարում է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն, եւ տարբեր քաղաքական կողմերի հետ համագործակցությունը մեկ մեկու չեն խանգարում:
Զբիգնեւ Ռիբացկին հաղորդել է, որ աշխատանքներ են տարվում Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ հարաբերությունները վերականգնելու:

Armenian-Turkish normalization contributes to Armenia-NATO relations, Zbigniew Ribatski executive officer of NATO in the South Caucasus said in Yerevan addressing the 73 NATO PA Rose Roth seminar "Regional processes in the South Caucasus: Challenges, Opportunities and Prospects". According to him, Turkey is a member of NATO, and along with the Armenian-Turkish normalization Armenia-NATO will strengthen.
If a country is cooperating with NATO, this does not mean it must necessarily seek to become a member of the North Atlantic Alliance," Ribatski said, adding that NATO has been always open for cooperation.
Since Armenia conducts a balanced foreign policy, the strategic partnership between Armenia and Russia does not interfere with the Alliance's cooperation with Yerevan, the official said. He added, that efforts are made to restore relations between Russia and NATO.