«Արդեն 95 տարի է, ինչ Թուրքիան ժխտում է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության իրագործած Հայոց ցեղասպանության իրողությունը: Երբ ես հրավիրեցի Թուրքիայի նախագահին Երեւան` ներկա գտնվելու մեր երկու ազգային հավաքականների ֆուտբոլային հանդիպմանը, իմ նպատակն էր մեր երկրների միջեւ հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների: 2009 թ. հոկտեմբերին, արձանագրությունների ստորագրման ժամանակ, պայմանավորվածություն կար, որ վերջիններս պետք է վավերացվեն ողջամիտ ժամկետներում եւ առանց նախապայմանների: Մենք ասել ենք, որ Հայաստանը կվավերացնի արձանագրությունները` Թուրքիայի վավերացնելուց հետո: Մինչդեռ, Թուրքիան չի դադարում նախապայմաններ առաջադրել դրանց վավերացման համար, որոնցից հիմնականը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին», – այս մասին ֆրանսիական Le Figaro թերթին տված հարցազրույցի ժամանակ ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
« 21-րդ դարում անընդունելի է, որ սահմանը փակ լինի եւ խոսվի նախապայմանների լեզվով: Ասում ենք` եկեք նախ հաստատենք հարաբերություններ, այնուհետեւ խոսենք բոլոր հարցերի մասին: Մեր երկու երկրներն էլ ցանկանում են խորացնել իրենց հարաբերությունները Եվրոպայի հետ եւ նրա հետ կիսել արժեքային ընդհանրությունը, ինչը բացառում է միմյանց նկատմամբ որեւէ թշնամական գործողություն: Եվ միջազգային հանրությունը, կարծում եմ, պետք է իր ծանրակշիռ խոսքն ասի այս հարցի կապակցությամբ», – ասել է Հայաստանի նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը շարունակելով միտքն ասել է, որ որ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված իմ նախաձեռնությունը շատ մտահոգություններ առաջացրեց հայերի մոտ ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ողջ աշխարհում: Կարգավորման գործընթացի ձգձգման հետեւանքով արձանագրությունների կողմնակիցների թիվը գնալով ավելի ու ավելի է նվազում:
«Բնականոն հարաբերություններ հաստատելու իմ ցանկությունը մեծ է: Սակայն, Թուրքիայի վերջին հայտարարություններն ինձ մտածել են տալիս, որ նրանք արձանագրությունները տեսանելի ապագայում չեն վավերացնելու: Մենք զգուշացրել էինք, որ եթե համոզվենք, որ թուրքերը կարգավորման գործընթացն օգտագործում են այլ նպատակների համար, ապա մենք կձեռնարկենք համապատասխան քայլեր: Այդ դեպքում մենք չեղյալ կհայտարարենք արձանագրությունների մեր ստորագրությունը», – ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ընդունած 252 բանաձեւը, Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Անշուշտ, մեր ամենաանկեղծ ցանկությունն է, որ ոչ միայն Միացյալ Նահանգները, այլ նաեւ Թուրքիան եւ աշխարհի բոլոր երկրները ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը: Բայց ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը եւ Պետդեպարտամենտն իրենց որոշումները կայացնում են` չհիմնվելով մեր կարծիքի կամ ցանկությունների վրա»:

11 Март 2010 - 17:00 AMT
Уже 95 лет, как Турция отрицает Геноцид армян. Армения заявила, что готова ратифицировать Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений после того, как это сделает турецкий парламент. Но Анкара не перестает выдвигать предусловия для ратификации этих документов, и основное предусловие турецкой стороны касается Нагорного Карабаха. Об этом в интервью французской газете Le Figaro заявил президент Армении Серж Саргсян.
“В XXI веке неприемлемы закрытые границы и язык предусловий. Мы говорим, давайте сначала установим отношения, а потом поговорим об о всех вопросах. Оба наши страны желают углубить свои отношения с Европой и разделить общеевропейские ценности, а это исключает вражеские действия друг против друга. И международное сообщество, мне кажется, должно сказать свое веское слово по этому вопросу”,- заявил глава армянского государства.
Серж Саргсян отметил, что из-за затягивания процесса нормализации армяно-турецких отношений число сторонников Протоколов постепенно сокращается. Президент РА сказал, что у него есть большое желание нормализовать отношения с Турцией, но последние заявления турецкой стороны дают место для размышлений, что Анкара в обозримом будущем не ратифицирует Протоколы. “Мы предупреждали, что если мы убедимся в том, что турецкая сторона использует процесс нормализации в иных целях, мы предпримем соответствующие шаги. Мы отзовем обратно нашу подпись под Протоколами”,- подчеркнул Серж Саргсян.
Комментируя решение комитета по иностранным делам Палаты представителей США по Геноциду армян, глава Армении заявил, что армянство желает, чтобы не только США, но и Турция признали этот факт. “Но Конгресс и Госдепартамент США вряд ли принимают решения, основываясь на наших желаниях и мнениях”,- сказал президент РА.