Ընդհանուր միջազգաին իրավիճակն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը բարենպաստ դաշտ են ստեղծում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: Այդ մասին Երեւանում ՆԱՏՕ-ի ԽՎ Rose Roth 73-րդ սեմինարում հայտարարել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի վերլուծաբան Թաբիբ Հուսեյնովը: «Անկասկած, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը խթան կհանդիսանա ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծման համար, սակայն Անկարան չի գնա հարաբերությունների հաստատման եւ չի բացի Երեւանի հետ սահմանն Ադրբեջանի հաշվին: Թուրքիան կբացի սահմանը Հայաստանի հետ միայն Ղարաբաղի խնդրի հանգուցալուծումից հետո»,-հայտարարել է փորձագետը:
Ըստ նրա, ստատուս-կվոյի պահպանումը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ավելի վտանգավոր է, քան իրավիճակի աստիճանական եւ կանխատեսելի փոփոխումը: Հուսեյնովը գտնում է, որ կողմերը պետք է օգտագործեն բարենպաստ միջազգային իրավիճակը եւ հակամարտության հանգուցալուծման հասնեն առաջիկա ամիսներին:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական փուլը ծագել է 1991թ., երբ ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին հարցը լուծել` խորհրդային անվտանգության ուժերի (ԿԳԲ-ի հատուկ ջոկատներ) կողմից անձնագրային ռեժիմի իրականացման քողի տակ էթնիկ զտումներ իրականացնելով եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսելու ճանապարհով, որը բերեց հազարավոր զոհերի եւ զգալի նյութական կորուստների: 1994թ. կնքվեց զինադադար: Ներկայումս հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունները ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ` 2007 թ. նոյմբերին վերջիններիս կողմից ներկայացված մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա:

12 March 2010 - 10:39 AMT
Both international situation and Armenia-Turkey rapprochement are favorable for Karabakh conflict settlement, according to International Crisis Group (ICG) analyst Tabib Huseynov .
“No doubt, Armenia-Turkey rapprochement will give impetus to Karabakh conflict settlement, yet Ankara won’t agree to normalize relations and open borders to the detriment of Azerbaijan. Turkey will open borders only after Karabakh issue is resolved,” the expert noted at 73rd NATO PA Rose-Roth seminar in Yerevan.
According to him, preserving status quo in Karabakh conflict zone is more dangerous than gradual and predictable change in the situation. “Conflicting parties have to use favorable international situation to achieve settlement within the next few months,” Tabib Huseynov concluded.
The Nagorno-Karabakh (armed) conflict broke out back in 1991, when, subsequent to the demand for self-determination of the Nagorno-Karabakh people, Azerbaijani authorities attempted to resolve the issue through ethnic cleansings, carried out by Soviet security forces (KGB special units) under the pretext of the implementation of the passport regime and by launching of large-scale military operations, which left thousands dead and caused considerable material damage. A cease-fire agreement was established in 1994. Negotiations on the settlement of the conflict are being conducted under the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen (Russia, USA, France) and on the basis of their Madrid proposals, presented in November, 2007.
Azerbaijan has not yet implemented the 4 resolutions of the UN Security Council adopted in 1993, by continuing to provoke arms race in the region and openly violating on of the basic principles of the international law non-use of force or threat of force.