12 Մարտ 2010 - 12:21 AMT
ԵԱՀԿ/ ԺՄԻԳ զեկույցում, որը վերաբերում է Հայաստանում 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների դատավարություններին, ասվում է, որ բոլոր դատավարություններն անցել են մարդու իրավունքների զգալի խախտումներով: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը:
Ըստ Զուրաբյանի, ԺՄԻԳ զեկույցից պարզ է դառնում, որ մարտի 1-ի գործով անցնող ընդդիմության բոլոր ներկայացուցիչները անարդար են դատապարտվել: «Սակայն զեկույցն ուշացած է, քանի որ այն պատրաստ է եղել մի քանի ամիս առաջ, իսկ հրապարակվել է միայն մարտի 8-ին: Եթե ԺՄԻԳ-ն այն ավելի վաղ հրապարակեր, դա կարող էր զգալի ազդեցություն թողնել դատավարության վրա»,-ասել է նա:
Զուրաբյանը նաեւ ասել է, որ Հայաստանի նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի երեկվա հանդիպմանը Ժոաո Սուարեշի հետ քննարկվել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը: «Հանդիպմանը մենք ընդգծել ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման այս ծրագրում ընդդիմադիր դաշինքը համաձայն չէ դիտորդների տեղակայմանը անվտնագության գոտում խաղաղապահների փոխարեն, քանի որ դիտորդները չեն կարողանա երաշխավորել ԼՂՀ ժողովրդի անվտանգությունը»,-ասել է Զուրաբյանը:
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վերաբերյալ Զուրաբյանը նշել է, որ այդ հարցում զգալի դերակատարություն ունի միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ԱՄՆ-ի կողմից:
Ներքին խնդիրրներից Զուրաբյանը նշել է գազի գնաճը, ինչն, ըստ նրա, կարող է խորացնել լարվածությունը երկրում եւ սոցիալական բռնկման բերել: «Այս սոցիալական լարվածությունը հայ հանրությունում բավարար է Հայաստանում յոթ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար»,-ասել է նա:

The report on March 1, 2008 events, provided by OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, states serious violations of human rights during legal proceedings, Armenian National Congress (ANC) coordinator Levon Zurabyan said.
As he told a news conference in Yerevan, OSCE report on March 1, 2008 events reveals that representatives of opposition were wrongfully convicted. “Unfortunately, the report is belated. If published earlier, OSCE report could have made significant influence on legal proceedings,” he noted.
As ANC coordinator stated, yesterday’s meeting between former RA president, ANC leader Levon Ter-Petrossian and OSCE PA President Joao Soares focused on Karabakh issue. “The opposition expressed its disagreement over stationing of observers, instead of peacemaking forces, as observers will be unable to guarantee the safety of NKR people,” Levon Zurabyan stressed.
Commenting on international process of Armenian Genocide recognition, Zurabyan noted that US recognition plays a major role in the process.
Dwelling on internal issues, Zurabyan noted that increase of gas tariffs can lead to social tension in Armenia.