12 Մարտ 2010 - 12:21 AMT
ԵԱՀԿ/ ԺՄԻԳ զեկույցում, որը վերաբերում է Հայաստանում 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների դատավարություններին, ասվում է, որ բոլոր դատավարություններն անցել են մարդու իրավունքների զգալի խախտումներով: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը:
Ըստ Զուրաբյանի, ԺՄԻԳ զեկույցից պարզ է դառնում, որ մարտի 1-ի գործով անցնող ընդդիմության բոլոր ներկայացուցիչները անարդար են դատապարտվել: «Սակայն զեկույցն ուշացած է, քանի որ այն պատրաստ է եղել մի քանի ամիս առաջ, իսկ հրապարակվել է միայն մարտի 8-ին: Եթե ԺՄԻԳ-ն այն ավելի վաղ հրապարակեր, դա կարող էր զգալի ազդեցություն թողնել դատավարության վրա»,-ասել է նա:
Զուրաբյանը նաեւ ասել է, որ Հայաստանի նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի երեկվա հանդիպմանը Ժոաո Սուարեշի հետ քննարկվել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը: «Հանդիպմանը մենք ընդգծել ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման այս ծրագրում ընդդիմադիր դաշինքը համաձայն չէ դիտորդների տեղակայմանը անվտնագության գոտում խաղաղապահների փոխարեն, քանի որ դիտորդները չեն կարողանա երաշխավորել ԼՂՀ ժողովրդի անվտանգությունը»,-ասել է Զուրաբյանը:
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վերաբերյալ Զուրաբյանը նշել է, որ այդ հարցում զգալի դերակատարություն ունի միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ԱՄՆ-ի կողմից:
Ներքին խնդիրրներից Զուրաբյանը նշել է գազի գնաճը, ինչն, ըստ նրա, կարող է խորացնել լարվածությունը երկրում եւ սոցիալական բռնկման բերել: «Այս սոցիալական լարվածությունը հայ հանրությունում բավարար է Հայաստանում յոթ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար»,-ասել է նա:

В опубликованном докладе БДИПЧ ОБСЕ от 8-го марта 2010 года относительно осуществленных судебных процессов в Армении по делу о событиях 1-го марта 2008 года отмечено, что все судебные следствия проходили с существенными нарушениями прав человека. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил координатор Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян.
По словам Зурабяна, из доклада ОБСЕ становится ясно, что все представители оппозиции, проходившие по делу о событиях 1-го марта, были несправедливо осуждены. «Но доклад запоздал, так как он был готов еще несколько месяцев назад, а опубликован только 8-го марта. Если бы ОБСЕ его опубликовало раньше, то оно могло бы оказать существенное влияние на судебные процессы», – отметил он.
Отвечая на вопрос журналистов о том, почему же БДИПЧ ОБСЕ опубликовал свой доклад после всех судебных процессов по делу о событиях 1-го марта, Зурабян заметил, что «между ОБСЕ и руководством РА была заключена сделка, поскольку международное сообщество связывает большие надежды с президентом Армении Сержем Саргсяном в деле налаживания армяно-турецких отношений и нагорно-карабахского урегулирования”.