12 Մարտ 2010 - 12:36 AMT
Մարտի 3-ին, ժամը 01:30-ի սահմաններում Տավուշի մարզի Կոթի գյուղի տարածքում ՀՀ զինծառայողների կողմից բացահայտվել է Ադրբեջանի տարածքից ներթափանցած, քաղաքացիական հագուստով եւ դիվերսիոն խմբին հատուկ սպառազինությամբ հանդերձավորված 5 հոգուց բաղկացած խումբ: Այս մասին ասվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ: Գնահատելով իրավիճակը` մեր զինծառայողները նախազգուշական կրակ են բացել: Սկսվել է փոխհրաձգություն, ինչի հետեւանքով հակառակորդի դիվերսիոն խմբի անդամներից մեկը վիրավորվել է եւ գերեվարվել: Վերջինս հիվանդանոց տեղափոխելու ճանապարհին մահացել է: Երկրորդ վիրավորված զինյալը եւ խմբի մնացած անդամները մթության պայմաններում կարողացել են փախչել Ադրբեջան: Իրականացված միջոցառումների արդյունքում ստացված օպերատիվ տեղեկությունները հաստատում են, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստվում էր Հայաստանի տարածք ուղարկել եւս մի քանի հետախուզական խմբեր: Դրանց հնարավոր գործունեությունը խափանելու նպատակով ՀՀ ԶՈՒ հատուկ ստորաբաժանումների կողմից կազմակերպվել էր սահմանի տվյալ հատվածի պահպանության լրացուցիչ միջոցառումներ:
Նույն օրը ավելի ուշ, ժամը 21-ի սահմաններում, Կոթի գյուղի մոտակայքում նկատվում է Ադրբեջանից ներթափանցած օպտիկական նշանառության սարքերով, ինքնաձիգներով զինված եւ սեւ գույնի քողարկիչ համազգեստով հանդերձավորված 3 հոգուց բաղկացած եւս մեկ խումբ, որը շարժվում է դեպի մոտակա անտառը: Դեպքերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ այդ խումբը գործել է թիկունքից ապահովող մեկ այլ խմբի կրակային աջակցությամբ: Հայկական կողմի ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում ադրբեջանցի զինյալները, կորուստներ կրելով, նահանջել են` չեզոք գոտում թողնելով երկու դիակ: Սպանված ադրբեջանցիներից մեկի դիակը մարտի 5-ի առավոտյան ժամը 6-ի սահմաններում չեզոք գոտուց տեղափոխվել է ՀՀ տարածք:
Ընդհանուր առմամբ, մարտի 3-ին ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում սպանվել է Ադրբեջանի տարածքից ներթափանցած 3 զինյալ, որոնցից 2-ի դիակները գտնվում են Հայաստանում: Վիրավորվել է մեկ անձ` Իբրահիմ անունով, ում հաջողվել է հասնել Ադրբեջանի տարածք: Օպերատիվ ճանապարհով ճշտվել են նաեւ ադրբեջանական զինյալներից եւս մի քանիսի անունները` Վելիեւ Վալի, Նամազով Սագիֆ` Կյոսալար գյուղից, ոմն Նիզամի եւ Խագանի: Հայկական կողմում գտնվող 2 դիակներից մեկի` Հասանի բջջային հեռախոսի մեջ կան տարբեր տեսագրություններ` նահատակ-շահիդի թաղման արարողության, Ղազախի ներքին զորքերի ստորաբաժանումների հատուկ պատրաստության եւ ազանների` կրոնական արարողության վերաբերյալ: Հասանի բջջային հեռախոսում կային նաեւ լուսանկարներ, որոնք, ըստ երեւույթին, նրա հարազատներն են:
Չի բացառվում, որ սպանված սահմանախախտները վահաբականության` ծայրահեղ արմատական իսլամիստական կազմակերպության ներկայացուցիչներ էին: Նրանց մոտ հայտնաբերված անձնական իրերն ու մարմնի տարբեր մասերում առկա դաջվածքները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ նրանք առնչություն են ունեցել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ եւ անցել են հատուկ պատրաստություն, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

Азербайджанская сторона в очередной раз попыталась нарушить границу Армении. Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении, на днях диверсионно-разведывательная группа, которая проникла на территорию Армении для осуществления разведки с целью приобретения информации, обезврежена. «3 марта около 01:30 по местному времени на территории села Коты Тавушской области армянские военнослужащие обнаружили проникшую на территорию Армении из Азербайджана диверсионную группу, состоящую из 5 человек в гражданской одежде, которые при себе имели предназначенное специально для диверсионных групп вооружение”, – говорится в сообщении пресс-службы МО РА.
Армянские военнослужащие открыли предупредительный огонь, после чего началась перестрелка, вследствие которой один из членов диверсионной группы получил ранение и попал в плен, позже скончался по дороге в больницу. Остальные члены группы смогли вернуться в Азербайджан.
«Полученная в результате осуществленных мероприятий оперативная информация подтверждает, что азербайджанская сторона готовится отправить в Армению еще несколько таких разведывательных групп. С целью пресечения их возможной деятельности специальными подразделениями Вооруженных сил Армении предприняты дополнительные меры для охраны этого участка границы», – отмечено в сообщении МО.
3 марта около 21:00 по местному времени в окрестностях села Коты была обнаружена еще проникшая из Азербайджана одна группа. 3 диверсантов были одеты в черный камуфляж и вооружены автоматами с оптическим прицелом. Анализ событий показывает, что группа действовала под огнестрельным прикрытием еще одной группы. «В результате предпринятых армянской стороной мер азербайджанские диверсанты понесли потери и отступили, оставив в нейтральной зоне два трупа»,- говорится в сообщении оборонного ведомства Армении.
В целом, в результате предпринятых мер 3 марта было убито 3 азербайджанских диверсанта (трупы двоих из них находятся на территории Армении), ранения получил один человек по имени Ибрагим, которому удалось добраться до территории Азербайджана. Были выяснены также имена еще нескольких азербайджанских диверсантов – Вали Велин, Сагиф Намазов, некто Низами и Хагани.
«Не исключено, что убитые диверсанты являются представителями радикального исламистского движения ваххабизм. Обнаруженные у диверсантов личные вещи и татуировки на разных участках тела дают повод предположить, что они имели связь со спецслужбами Азербайджана и прошли особую подготовку»,- сказано в сообщении пресс-службы МО РА.