12 Մարտ 2010 - 15:18 AMT
Ինչպես ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունումը, այնպես էլ Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ցույց տվեցին, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնողական քաղաքականությունն արդեն տալիս է իր պտուղները: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցության առաջնորդ Հայկ Բաբուխանյանը:
Բաբուխանյանի խոսքով, չնայած, որ այժմ հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացում Թուրքիան կառուցողական մոտեցում չի ցուցաբերում, նա մինչեւ ապրիլի 24-ը կարող է վավերացնել հայ-թուրքական ստորագրված Արձանագրությունները: «Թուրքիան պետք է հասկանա, որ քանի դեռ չի ճանաչել Ցեղասպանությունը, այդ փաստն օգտագործվելու է իր իսկ դեմ: Տարեցտարի Ցեղասպանությունը ճանաչող երկրների թիվն ավելանում է, իսկ Թուրքիան չի կարող իր դեսպաններին հետ կանչել աշխարհի բոլոր երկրներից»,- ընդգծեց նա:
Բաբուխանյանը բոլոր հայ պաշտոնատարներին կոչ արեց շատ զգոն լինել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործում, քանի որ Թուրքիայի վերնախավը մինչ օրս ցեղասպանական մտածելակերպ ունի: «Ու քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, նա շարունակում է Հայաստանի համար թշնամական երկիր մնալ»,- նշեց «Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցության առաջնորդը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը` Բաբուխանյանը նկատեց, որ ինքը համաձայն չէ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերի հայտարարության հետ այն մասին, որ հակամարտության կարգավորումն ավելի շատ անհրաժեշտ է Ադրբեջանին, որպեսզի վերջինիս փախստականներն իրենց բնակության վայրեր վերադառնան: «Դա մասնավորապես Հայաստանի ԱԳ նախարարության մեղքն է, քանի որ վերջինս բանակցություններում չի արծարծում կես միլիոն հայ փախստականներին իրենց տները վերադարձնելու խնդիրը: Այդ իսկ պատճառով ամեն տեսակ եվրոպացի պաշտոնատարներ խոսում են միայն ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի խնդրի մասին»,- նկատեց նա:

12 Март 2010 - 15:18 AMT
Как принятие резолюции о Геноциде армян в комитете по иностранным делам Палаты представителей США, так и признание Геноцида парламентом Швеции показали, что инициативная внешняя политика президента Армении Сержа Саркисяна уже дает свои результаты. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер партии "Союз Конституционное право" Айк Бабуханян.
По словам Бабуханяна, несмотря на то, что сейчас в процессе армяно-турецкого сближения Турция не демонстрирует конструктивного подхода, тем не менее, она до 24-го апреля может пойти на ратификацию армяно-турецких Протоколов. “Турция должна понять, что пока она не признала Геноцид, этот факт будет использоваться против нее. Так как год за годом все больше стран признает Геноцид, а Турция не может из всех стран мира отозвать своих послов”, – подчеркнул он.
Бабуханян также призвал всех армянских чиновников быть очень бдительными в деле налаживания отношений с Турцией, так как турецкая элита до сих пор имеет геноцидальное мышление. “И пока Турция не признала Геноцид армян, она остается враждебной страной”, – отметил лидер партии "Союз Конституционное право".
Бабуханян также отметил, что отныне в повестке внешней политики Армении должен стоять не только вопрос международного признания Геноцида, но и ликвидации его последствий, то есть Турция должна заплатить компенсацию за Геноцид армян, как в виде финансов, так и территорий.