Հարավային Կովկասի երկրները չեն կարող բարեփոխումներ կատարել առանց ԵՄ աջակցության: Այդ մասին Երեւանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի Rose Roth սեմինարում հայտարարել է բրիտանական ոչ կառավարական LINKS կազմակերպության գործադիր տնօրեն Դեննիս Սամմուտը: Անդրադառնալով քաղաքական գործընթացներին եւ քաղաքացիական հասարակության վիճակին Ադրբեջանում` փորձագետն ընդգծեց, որ ընդդիմությունն Ադրբեջանում շարունակում է թույլ ու պառակտված մնալ, ինչը զգալիորեն անդրադառնում է այդ երկրի քաղաքական մթնոլորտի վրա:
«Ինչպես Հայաստանն ու Վրաստանը, այնպես էլ Ադրբեջանը պետք է ժողովրդավարության ամրապնդման ու զարգացման տեւական ճանապարհ անցնեն իրենց երկրներում: Եվ Եվրամիությունն ակտիվ դերակատարություն կունենա Հարավային Կովկասի այդ երկրներում ժողովրդավարության զարգացման մեջ: Այդ երկրները ԵՄ աջակցության կարիքն ունեն»,-ասել է LINKS-ի գործադիր տնօրենը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը` Սամմուտն ընդգծել է, որ շփումները Հայաստանի ու Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչների միջեւ կարեւոր դերակատարություն ունեն այդ խնդրի հանգուցալուծման համար:

Страны Южного Кавказа не в силах сами реализовать реформы и нуждаются в содействии ЕС. Об этом в Ереване на 73-м семинаре Парламентской Ассамблеи НАТО Rose Roth заявил исполнительный директор британской неправительственной организации LINKS Деннис Саммут. Говоря о политических процессах и положении гражданского общества в Азербайджане, эксперт подчеркнул, что оппозиция в Азербайджане продолжает оставаться слабой и разобщенной, что существенно сказывается на политической атмосфере в стране.
«Как Армения и Грузия, так и Азербайджан должны пройти долгий путь для укрепления и развития демократии в своих странах. И Евросоюз будет играть активную роль в развитии демократии в этих трех странах Южного Кавказа. Эти страны нуждаются в содействии ЕС»,- отметил исполнительный директор LINKS.
Говоря об урегулировании карабахского конфликта, Деннис Саммут подчеркнул, что контакты между представителями гражданского общества Армении и Азербайджана играют важную роль для разрешения этой проблемы.