Մինչեւ ապրիլի վերջ հայ-թուրքական հարաբերությունների վավերացման հավանականություն կա, բայց այն շատ փոքր է: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Ինչպես նշել է քաղաքագետը, Թուրքիայի վրա ճնշում է գործադրվում դրսից, որպեսզի ստիպեն նրան վավերացնել Արձանագրությունները: Միեւնույն ժամանակ, փորձագետն ընդգծել է, որ Անկարային ճնշելու գործիքները բավարար չեն: Ալեքսանդր Իսկանդարյանը չի բացառել, որ եթե մինչեւ ապրիլի վերջ Թուրքիան քայլեր չձեռնարկի Արձանագրությւոնների վավերացման ուղղությամբ, ապա հայկական կողմը կարող է հետ վերցնել իր ստորագրությունը:
Խոսելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին 252 բանաձեւի ընդունման մասին` քաղաքագետն ասել է, որ Թուրքիայում ԱՄՆ կողմից այս քայլն ընդունվում է որպես ճնշում թուրքական կողմի վրա: Սակայն Ալեքսանդր Իսկանդարյանի կարծիքով ամբողջ հարցը նրանում է, որ կբավականացնի արդյոք այդ ճնշումը, որպեսզի ստիպել Թուրքիային վավերացնել Արձանագրությունները: «Թուրքիայի ներսում Արձանագրությունների նկատմամբ դիմադրությունն ավելի մեծ է, քան դրսից»,- կարծում է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Անդրադառնալով գերտերությունների դիրքորոշմանը հայ-թուրքական մերձեցման հարցում` նա ընդգծեց, որ դեռ չի հիշում իրավիճակ, երբ ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը եւ Ռուսաստանը գործեն այդքան միահամուռ, ինչպես նրանք դա անում են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում: Քաղաքագետը հայտարարեց, որ Անկարայի նկատմամբ ԱՄՆ-ը եւ Ռուսաստանը կիրառում են «մեղրի եւ մտրակի» մեթոդ:
Ինչ վերաբերվում է ղարաբաղյան կարգավորմանը, Ալեքսանդր Իսկանդարյանը հայտարարեց, որ այս հարցի շուրջ իրարանցումը դուրս է գալիս ղարաբաղյան գործընթացի շրջանակներից: «Քաղաքական հեռանկարում ղարաբաղյան հիմնահարցի իրավաբանական կարգավորման ոչ մի հնարավորություն չեմ տեսնում: Չկան հույսեր, որ հակամարտությունը արագ լուծում կստանա»,- ասել է քաղաքագետը:

15 Март 2010 - 10:00 AMT
Вероятность ратификации Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений до конца апреля еще есть, но она довольно мала. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог, директор Института Кавказа Александр Искандарян. Как отметил политолог, на Турцию оказывается серьезное давление извне, чтобы вынудить ее ратифицировать Протоколы. Но в тоже время, эксперт подчеркнул, что реальных инструментов давления на Анкару не хватает. Александр Искандарян не исключил, что если до конца апреля Турция не предпримет каких–либо шагов в сторону ратификации Протоколов, то армянская сторона может отозвать свою подпись под Протоколами.
Говоря о принятой в комитете по иностранным делам Палаты представителей США резолюции 252, признающей Геноцид армян, политолог сказал, что в Турции данный шаг со стороны США воспринимается как давление на турецкую сторону. Но, по мнению Александра Искандаряна, весь вопрос заключается в том, хватит ли этого давления, чтобы принудить Турцию пойти на ратификацию Протоколов. «Сопротивление внутри Турции против ратификации Протоколов более велико, чем давление на нее извне»,- отметил директор Института Кавказа.
Касаясь позиции сверхдержав в вопросе армяно-турецкого сближения, он подчеркнул, что еще не помнит ситуации, когда США, Евросоюз и Россия действовали так сплоченно, как они действуют в процессе нормализации армяно-турецких отношений. Политолог заявил, что в отношении Анкары США и Россия руководствуются методом «кнута и пряника», где Вашингтон использует кнут, а Москва – пряник.