ԵԱՀԿ որոշումներն ընդունվում են համաձայնության հիման վրա, եթե անգամ ԵԱՀԿ մեկ անդամ պետություն դեմ է որոշմանը, այն չի ընդունվում: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի սպառնալիքներն այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է ռազմական ճանապարհով լուծվել: Ընդ որում, նա անիրական է համարել Բաքվի հայտարարությունների առիթով որեւէ պատժամիջոցների կիրառումը:
«ԵԱՀԿ որոշումները կրում են ոչ թե իրավական պարտադրող, այլ քաղաքական բնույթ, ուստի այդ կապակցությամբ որեւէ պատժամիջոցների մասին խոսելն անիրական է: Դա ԵԱՀԿ մեթոդը չէ, քանի որ պատժամիջոցները ծայրահող միջոց է, որը հաճախ հակառակ արդյունքի է հանգեցնում»,- հայտնեց Կապինոսը: Նրա խոսքով, կազմակերպության մեթոդներն են բանակցությունները, փաստարկները, ազդեցությունը գործընթացների վրա:
Անդրադառնալով ԼՂՀ նախագահի հայտարարությանն այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է իրավական հարթության վրա լուծվել, Կապինոսն ասաց, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարելի էր լուծել` բողոքարկելով միայն իրավական հասկացությունները, բայց դրա համար հարկավոր է դատական ատյան դիմել: «Գոյություն ունի ԵԱՀԿ առընթեր Իրավարարական դատարան, սակայն այդ դատարան կարող են գործեր ներկայացվել միայն Իրավարարական դատարանի անդամների կողմից, իսկ Ադրբեջանը դրա անդամը չէ»,- ասաց Կապինոսը` ավելացնելով, որ հարցը կարող է քննարկվել նաեւ ոչ ԵԱՀԿ համատեքստում, օրինակ` Կոպենհագենի միջազգային դատարանում: «Այդ առումով առայժմ ոչ մի հայտ չի ներկայացվել»,- ասաց Սերգեյ Կապինոսը` ավելացնելով, որ հակամարտությունների կարգավորման համար ավելի լավ է հին փորձված միջոցներ կիրառել:

OSCE decisions are taken by consensus, even if at least one OSCE participant state is against a decision, it is not accepted, Sergey Kapinos, head of OSCE Yerevan office told at a press conference in Yerevan, in his comment to a question whether there are sanctions applicable in the OSCE, including for the military statements of Baku. He considered it unrealistic to use any sanctions in connection with Baku statements.
"The decisions of OSCE are not legally binding; they are of political nature, so to speak of any sanctions in this regard is unrealistic. This is not the method of OSCE, a sanction is a very radical measure, which often has the opposite effect," said Kapinos. According to him, the methods of OSCE are negotiations, arguments, influence and impact on the processes.
Commenting the question on the possibility of applying legal mechanisms as was raised in the statement of the NKR President that the Karabakh conflict can be resolved at a legal level, Kapinos said if there was possibility to resolve Karabakh conflict appealing to legal terms, it would require a court appeal. "There is a Court of Arbitration in the OSCE, but only members of the Court of Arbitration can appeal, while Azerbaijan is not a member,” Kapinos said, adding that the issue could also be considered in the context of an international court in Copenhagen. "While no application has been made,” said Sergey Kapinos, adding that the sides apparently opted to use the old tried means of resolving conflicts.