16 Մարտ 2010 - 08:08 AMT
Տրանսպորտի եւ կապի ու արտակարգ իրավիճակների նախարարներին ետ կանչելու որոշումն ընդունվել է «Օրինաց երկիր» կուսակցության (ՕԵԿ) քաղխորհրդի ժամանակ: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է կուսակցության նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Նրա խոսքերով, նախարարներին ետ կանչելը կապված է նրա հետ, որ նրանք այժմ ավելի պետք են կուսակցությանը շրջանային բաժանմունքների ամրապնդման համար: «Մհեր Շահգելդյանը եւ Գուրգեն Սարգսյանը գերազանց պրոֆեսիոնալներ են, բայց հիմա նրանք պետք են կուսակցությանը: Նորանշանակ նախարարներ Արմեն Երիցյանը եւ Մանուկ Վարդանյանը նախագահի` նրանց նշանակման հրամանից հետո արդեն ՕԵԿ անդամներ են»,- նշել է Բաղդասարյանը:
Ինչ վերաբերվում է երկու տարի հետո տեղի ունենալիք ընտրություններին, Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ կուսակցության եւ երկրի նախագահի միջեւ գոյություն ունի ռազմավարական համաձայնություն, որի համաձայն ՕԵԿ-ը մասնակցելու է խորհրդարանական ընտրություններին, բայց ոչ նախագահականին: «Ես համոզված եմ, որ Հայաստանում արտահերթ ընտրություններ չեն լինելու, դրա համար նախապայմաններ չկան»,- ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ մարտի 17-ին իր ռուս գործընկեր Նիկոլայ Պատրուշեւի հրավերով աշխատանքնային այցով մեկնելու է Մոսկվա: Այցի ընթացքում քննարկվելու մի շարք հարցեր, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում: Ենթադրվում է համաձայնագրի ստորագրում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի գերատեսչությունների միջեւ: «Մոսկվայում նախատեսվում են հանդիպումներ փոխվարչապետ Սերգեյ Իվանովի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի եւ մի շարք բարձրաստիճան զինվորականների հետ»,- հաղորդել է Բաղդասարյանը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 15-ին հրամանագիր է ստորագրել Մհեր Շահգելդյանին արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնից ազատելու եւ այդ պաշտոնում Արմեն Երիցյանին նշանակելու մասին, որը մինչ այդ Ոստիկանության պետ էր: Մեկ այլ հրամանագրով Գուրգեն Սարգսյանն ազատվել է տրանսպորտի եւ կապի նախարարի պաշտոնից, այդ պաշտոնում նշանակվել է Մանուկ Վարդանյանը:

Решение об отзыве министров транспорта и министра по чрезвычайным ситуациям было принято на Политсовете партии «Оринац Еркир» (ОЕК). Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель партии, секретарь Совбеза Армении Артур Багдасарян. По его словам, отзыв министров связан с тем, что они в настоящее время больше нужны партии для укрепления региональных отделений. «Мгер Шахгельдян и Гурген Саркисян отличные профессионалы, но сейчас они нужны партии. Новые министры Армен Ерицян и Манук Варданян после указа президента об их назначении уже являются членами ОЕК», – отметил Багдасарян.
Что касается предстоящих через два года парламентских выборов, секретарь Совбеза отметил, что у партии с президентом страны существует стратегическое соглашение, по которому ОЕК будет принимать участие в парламентских выборах, но не президентских. «Я уверен, что никаких внеочередных выборов в Армении не будет – для этого нет никаких предпосылок», – подчеркнул Артур Багдасарян.
Он также сообщил, что 17 марта по приглашению своего российского коллеги Николая Патрушева отправится с рабочим визитом в Москву. В ходе визита будет обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес. Предполагается подписание соглашение о сотрудничестве между ведомствами России и Армении. «В Москве намечены встречи с вице-премьером Сергеем Ивановым, генсеком ОДКБ Николаем Бордюжей и рядом высокопоставленным военных», – сообщил секретарь Совбеза РА.
Президент Армении Серж Саргсян подписал 15 марта указ об освобождении Мгера Шахгельдяна с поста министра чрезвычайных ситуаций и назначил на этот пост Армена Ерицяна, который ранее был заместителем начальника Полиции. Другим указом Гурген Саркисян был освобожден с поста министра транспорта и связи, а назначен на эту должность Манук Варданян.