Մարտի 16-ին Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը Բեռլին կատարած այցի շրջանակներում հանդիպել է արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության գծով Գերմանիայի կանցլերի խորհրդական Քրիստոֆ Հոյգսենի հետ եւ նրա հետ քննարկել հարցեր` կապված ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Գերմանիա կատարելիք այցի հետ: ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն իր գերմանացի գործընկեր Գիդո Վեստերվելլեի հետ քննարկել է նաեւ կազմակերպչական հարցեր` կապված նախագահի այցի հետ:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Քրիստոֆ Հոյգսենը քննարկել են նաեւ հայ-գերմանական հարաբերությունների ամրապնդման ուղիները, տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցեր:
Այցի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպել է արտաքին գործերի պետքարտուղար Վոլֆ-Ռուտհարթ Բոռնի հետ եւ քննարկել երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:
Նախարարն այցելել է նաեւ Բունդեսթագ, որտեղ հանդիպել է խորհրդարանի արտաքին գործերի նախագահ Ռուպրեխտ Պոլենցի եւ հանձնաժողովի անդամների հետ:
Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունը պետությունների միջեւ հարաբերությունների զարգացման կարեւոր ձեւաչափերից է եւ ողջունեց Բունթեստագի պատգամավորների նախաձեռնությունները հայ-գերմանական հարաբերությունների հետագա խորացման առումով: Ռուպրեխտ Պոլենցը իր ղեկավարած հանձնաժողովի անունից մեծապես ողջունեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը եւ հույս հայտնեց, որ այս պատմական առիթը բաց չի թողնվի եւ միջազգային հանրության ակնկալիքները կիրականան: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի եւ Գերմանիայի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության ներկա մակարդակը, պատգամավորների միջեւ համագործակցության հետ կապված հարցեր, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

16 Март 2010 - 08:53 AMT
16 марта министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в рамках визита в Берлин встретился с советником канцлера Германии по вопросам внешней политики и безопасности Кристофом Хойгсеном и обсудил с ним вопросы, связанные с предстоящим визитом президента Армении Сержа Саргсяна в Германию. Глава МИД Армении обсудил также организационные вопросы, связанные с визитом президента, со своим германским коллегой Гидо Вестервелле.
Эдвард Налбандян и Кристоф Хойгенс обсудили также пути укрепления армяно-германских отношений, широкий круг региональных и международных вопросов.
В ходе визита глава МИД РА встретился с госсекретарем по иностранным делам Вольфом-Рутхартом Борном и обсудил с ним вопросы, представляющие двусторонний интерес.
Глава внешнеполитического ведомства Армении посетил также Бундестаг, где встретился с председателем парламента по иностранным делам Рупрехтом Поленцем и членами комиссии.
По словам Налбандяна, парламентская дипломатия является одним из важнейших форматов отношений между странами. В Бундестаге состоялся подробный обмен мнениями по региональным проблемам, в частности по армяно-турецким отношениям и карабахскому конфликту. Рупрехт Поленц приветствовал усилия, направленные на нормализацию армяно-турецких отношений и выразил мнение, что исторический момент не будет упущен и ожидания международной общественности станут реальностью. Собеседники обсудили нынешний уровень сотрудничества между парламентами Армении и Германии, вопросы, связанные с сотрудничеством между депутатами, передает пресс-служба МИД РА.