Մարտի 16-18-ը Երեւանում կանցկացվի Հայաստան-ՆԱՏՕ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվելիք «Արմենիա 2010» վարժանքի գլխավոր պլանավորման կոնֆերանսը:
Պաշտոնական բացումը տեղի կունենա մարտի 17-ին։ Նույն օրը Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության եւ Հյուսիս-ատլանտյան պայմանագրի կազմակերպության աղետներին արձագանքման համակարգման Եվրաատլանտյան կենտրոնի միջեւ «Արմենիա 2010» համատեղ վարժանքի անցկացման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր կստորագրվի:
Մրջոցառման նպատակը սեպտեմբերի 11-17-ին Կոտայքի մարզում անցկացվելիք «Արմենիա 2010» արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների վերացման միջազգային դաշտային վարժանքի կազմակերպչական հարցերի վերջնական հստակեցումն է:
Կոնֆերանսին ներկա գտնվեն միջազգային 7 կազմակերպությունների եւ արտասահմանյան 20 երկրների ներկայացուցիչներ:

16 Март 2010 - 10:08 AMT
С 16 по 18 марта в Ереване пройдет конференция, посвященная планированию учений “Армения 2010”, проводимых в рамках программы “Сотрудничество во имя мира” между Арменией и НАТО.
Официальное открытие конференции пройдет 17 марта. В тот же день будет подписан меморандум о взаимопонимании в проведении учений между Министерством чрезвычайных ситуаций Армении и Евроатлантическим центром по координации реагирования на катастрофы организации Североатлантического договора.
Целью мероприятия является окончательное уточнение организационных вопросов проводимых с 11 по 17 сентября 2010 года в Котайкской области Армении международных полевых учений по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций “Армения 2010”.