ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահի Յուրի Մերզլյակովի փոխարինումը ոչ մի կերպ չի անդրադառնա խմբում Ռուսաստանի դիրքորոշման վրա: Այդ մասին հայտնեց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Անդրեյ Նեստերենկոն: Նրա խոսքով, Ռուսաստանից համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը նոր դիվանագիտական նշանակում է ստացել, ինչը միանգամայն բնական է ԱԳՆ աշխատակցի համար: Նեստերենկոն հույս հայտնեց, որ ՌԴ-ից նոր համանախագահը ոչ պակաս աշխուժությամբ է կատարելու իր պարտականությունները, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Կցանկանայի ավելացնել, որ Մինսկի խմբում Ռուսաստանի դիրքորոշումը չի որոշվում ներկայացուցիչներով: Այն որոշվում է ՌԴ նախագահով եւ իրականացվում արտաքին քաղաքական գերատեսչության կողմից: Ռուսաստանի կողմից արվում է ամեն անհրաժեշտ բան Մինսկի խմբում իր ակտիվ դերը պահպանելու համար»,- ընդգծեց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Միեւնույն ժամանակ, նա եւս մեկ անգամ նշեց, որ չարժե ուղղակիորեն շաղկապել ղարաբաղյան լուծումն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը: «Մենք հասկանում ենք, որ օբյեկտիվորեն հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացները չեն կարող որոշակի կերպով չազդել միմյանց վրա: Դրա հետ մեկտեղ մենք ելնում ենք մի գործընթացում առաջխաղացումը մյուսի առաջընթացով պայմանավորելու փորձերի փոխարդյունավետության մասին մեր սկզբունքային դիրքորոշումից: Այլապես երկու գործընթացներն էլ ձախողելու ռիսկ է առաջանում»,- նշեց Նեստերենկոն: Նրա կարծիքով, անհրաժեշտ է անել ամեն հնարավոր բան, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորումը չդառնա հայ-թուրքական կարգավորման պատանդը, որպեսզի անիրական նախապայմաններ չառաջադրվեն:

16 Март 2010 - 13:39 AMT
Смена российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Юрия Мерзлякова никоим образом не скажется на позиции России в группе. Об этом заявил официальный представитель МИД РФ Андрей Нестеренко. По его словам, сопредседатель от России Юрий Мерзляков получил новое дипломатическое назначение, что вполне естественно для сотрудника МИД. Нестеренко выразил надежду, что новый сопредседатель от РФ будет не менее энергично выполнять свои обязанности, передает РИА Новости.
«Хотел бы добавить, что позиция России в Минской группе не определяется представителями. Она определяется президентом РФ и реализуется внешнеполитическим ведомством. Со стороны России делается все необходимое для сохранения за собой активной роли в Минской группе»,- подчеркнул официальный представитель МИД РФ.
В то же время, он еще раз отметил, что не стоит напрямую увязывать процесс карабахского урегулирования и налаживание армяно-турецких отношений. «Мы понимаем, что объективно процессы нормализации армяно-турецких отношений и нагорно-карабахского урегулирования не могут не оказывать определенного влияния друг на друга. Вместе с тем, мы исходим из нашей принципиальной позиции о контрпродуктивности попыток обусловить продвижение на одном треке прогрессом на другом. Иначе возникает риск застопорить оба процесса», – отметил Нестеренко. По его мнению, необходимо сделать все возможное, чтобы нагорно-карабахское урегулирование не стало заложником процесса армяно-турецкой нормализации, чтобы не выдвигались нереалистичные предварительные условия.