18 Մարտ 2010 - 09:48 AMT
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար. Էրդողանի կողմից արված նմանապիտ հայտարարություններն են նախորդել Հայոց ցեղասպանությանը
Թուրքիայի վարչապետն անթույլատրելի հայտարարություն է արել: Այդ մասին Երեւանում Սլովակիայի ԱԳՆ ղեկավարի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Ցավոք սրտի նման հայտարարություններ Թուրքիայում արվում են ոչ առաջին անգամ: Հենց այդ հայտարարություններն են նախորդել 1915-ին Հայոց ցեղասպանությանը, նման հայտարարություններ են արվել Ադրբեջանում Սումգայիթում եւ այլ ադրբեջանական քաղաքներում հայերի կոտորածներից առաջ»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:
Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց, որ թուրքական կողմի նման հայտարարությունները վնասում են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: «Մենք հուսով ենք, որ թուրքական կողմը պատրաստ է շարունակել գործընթացը Հայաստանի հետ եւ որ Թուրքիայում կգերիշխի իրատեսական մոտեցումը, եւ Անկարան կլսի միջազգային հանրությանը եւ կդադարի խոսել սպառնալիքների եւ շանտաժի լեզվով, քանի որ դա քաղաքակիրթ ուղի չէ»,- ասել է Նալբանդյանը:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ հնարավոր է 100 հազար անօրինական հայ գաղթականների վտարումը երկրից: «Իմ երկրում բնակվում են 170 հազար հայեր, որոնցից 70 հազարը Թուրքիայի քաղաքացիներ են»,- ասել է նա: «Վաղը, թե պահանջվի, ես կասեմ այդ հարյուր հազարին, որպեսզի նրանք լքեն մեր երկիրը: Ես կանեմ դա, որովհետեւ նրանք իմ քաղաքացիները չեն, եւ ես պարտավոր չեմ պահել նրանց իմ երկրում»,- ասելէ Էրդողանը:
Հայտարարության համար առիթ էր հանդիսացել մի շարք երկրների խորհրդարանների կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ Անկարայի արձագանքի հարցը:

18 Март 2010 - 09:48 AMT
Турецкий премьер-министр сделал недопустимое заявление. Об этом на совместной с главой МИД Словакии пресс-конференции в Ереване заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя недавнее заявление турецкого премьера о высылке армянских мигрантов из Турции. “К сожалению, подобные заявления делаются в Турции не впервые. Именно эти заявления предшествовали Геноциду армян в 1915 году, и такие заявления делались в Азербайджане до армянских погромов в Сумгаите и в других азербайджанских городах”,- сказал глава армянского МИД, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net.
Эдвард Налбандян заявил, что подобные высказывания турецкой стороны вредят процессу нормализации армяно-турецких отношений. “Мы надеемся, что турецкая сторона готова продолжить процесс с Арменией и что в Турции возобладает реалистичный подход – Анкара послушает международное сообщество и перестанет говорить на языке шантажа и угроз, поскольку это нецивилизованный путь”,- сказал министр ИД Армении.
Премьер -министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что возможна высылка из страны 100 тысяч нелегальных мигрантов из Армении. «В моей стране проживает 170 тысяч армян, из них 70 тысяч – турецкие граждане», – сказал он. «Завтра, если потребуется, я скажу этим ста тысячам, с которыми мы сейчас справляемся, чтобы они покинули нашу страну. Я сделаю это, потому что они не мои граждане, и я не обязан их держать в своей стране», – подчеркнул Эрдоган.
Поводом для заявления стал вопрос о реакции Анкары на признание парламентами ряда стран Геноцида армян в Османской империи.