ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացի հիմքում ընկած են Մադրիդյան սկզբունքները: Հայաստանն ընդունել է այդ առաջարկները որպես բանակցային գործընթացի հիմք շատ ավելի վաղ, քան պաշտոնական Բաքուն: Այդ մասին Երեւանում Սլովակիայի ԱԳՆ հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Երկար ժամանակ Ադրբեջանը հրաժարվում էր Մադրիդյան սկզբունքներից: Այնուհետեւ Բաքուն հայտարարեց, որ ընդունում է դրանք որոշ բացառություններով: Բայց ստացվեց այնպես, որ բացառություններն ավելի շատ էին, քան այն դրույթները, որոնց հետ համաձայնվել էր ադրբեջանական կողմը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը, ավելացնելով, որ նման մեթոդներով Բաքուն շարունակում է խեղաթյուրել բանակցային գործընթացի էությունը:
Խոսելով Մադրիդյան սկզբունքների նորացված տարբերակի մասին` Նալբանդյանը հայտարարեց, որ կողմերը շարունակում են աշխատանքային առաջարկություններ ներկայացնել բանակցությունների վերաբերյալ, որոնք կողմերին ներկայացվել են Սոչիում Հայաստան, Ռուսաստան եւ Ադրբեջան եռակողմ հանդիպումից հետո, «կողմերը պարբերաբար առաջարկներ են անում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, եւ դրանում գերբնական ոչինչ չկա»,- ասել է Նալբանդյանը:
Անդրադառնալով Փարիզում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ անցկացրած հանդիպմանը` նախարարը հաղորդեց, որ հանդիպումը կառուցողական էր:
Իր հերթին Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչուկը հայտարարեց, որ ԵՄ-ը հետեւում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին եւ պաշտպանում է ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերը: «Մենք նույնպես պաշտպանում ենք հակամարտության կարգավորումը Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա»,- ասել է Միրոսլավ Լայչուկը, ընդգծելով, որ ԵՄ-ը մտադիր չէ ուղղակիորեն ընդգրկվել բանակցային գործընթաց, քանի որ դրա համար արդեն գոյություն ունի ձեւաչափ` ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:

18 Март 2010 - 10:56 AMT
На столе переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта лежат Мадридские предложения. Армения приняла эти предложения как основу для переговорного процесса задолго до того, как это сделал официальный Баку. Об этом на совместной с главой МИД Словакии Мирославом Лайчаком пресс-конференции в Ереване заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
“Очень долгое время Азербайджан сам отказывался от Мадридских принципов. Затем Баку заявил, что принимает их с некоторыми исключениями. Но получилось так, что исключений оказалось больше, чем тех положений, с которыми соглашалась азербайджанская сторона”,- напомнил глава армянского внешнеполитического ведомства, добавив, что подобным методами Баку продолжает искажать суть переговорного процесса.
Говоря об обновленном варианте Мадридских принципов, Эдвард Налбандян заявил, что стороны продолжают представлять рабочие предложения вокруг предложений, представленных сторонам после трехсторонней встречи глав Армении, России и Азербайджана в Сочи, “Стороны периодически делают предложения сопредседателям Минской Группы ОБСЕ, и в этом нет ничего сверхъестественного”,- сказал глава МИД Армении,
Касаясь проведенной в Париже встречи с сопредседателями МГ ОБСЕ, министр сообщил, что встреча была конструктивной.
В свою очередь глава словацкого МИД Мирослав Лайчак заявил, что Евросоюз внимательно следит за переговорным процессом карабахского урегулирования и поддерживает усилия Минской Группы ОБСЕ. “Мы также поддерживаем урегулирование конфликта на основе Мадридских предложений”,- сказал Мирослав Лайчак, подчеркнув, что ЕС не намерен напрямую вовлекаться в переговорный процесс по Карабаху, поскольку для его урегулирования уже существует формат МГ ОБСЕ.