18 Մարտ 2010 - 11:47 AMT
Հայաստանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի նախաձեռնողն էր, եւ չնայած բոլոր արգելքներին, ստորագրել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունները: Այդ մասին Սլովակիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Երեւանը պատրաստ է շարժվել առաջ այդ գործընթացում: Պատրաստ է արդյոք Թուրքիան, ցույց կտա ժամանակը»,- ասել է Նալբանդյանը:
Իր հերթին Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչուկը հայտարարեց, որ ԵՄ-ը հետեւում է հայ-թուրքական գործընթացին եւ ցանկանում է տեսնել Արձանագրությունների վավերացումը: «Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Արձանագրությունները վավերացվեն առանց նախապայմանների եւ այդ գործընթացում այլ հարցեր ներառելու»,- ասել է Լայչուկը:
Խոսելով Թուրքիայի ԵՄ մտնելու հնարավորության մասին, նա ասաց, որ ԵՄ մտնելու ճանապարհին Անկարան առաջին հերթին պետք է կատարի առաջադրված պահանջները:

18 Март 2010 - 11:47 AMT
Армения была инициатором процесса нормализации армяно-турецких отношений и, несмотря на все препятствия, подписала Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений. Об этом на совместной с министром ИД Словакии Мирославом Лайчаком пресс-конференции в Ереване заявил глава внешнеполитического ведомства Армении Эдвард Налбандян. “Ереван готов двигаться вперед в этом процессе. Готова ли Турция – покажет время”,- сказал Эдвард Налбандян.
В свою очередь глава МИД Словакии Мирослав Лайчак заявил, что Евросоюз следит за армяно-турецким процессом и желает видеть ратификацию Протоколов. «Мы желаем, чтобы подписанные Протоколы были ратифицированы в Армении и Турции без увязывания этого процесса с другими вопросами и без предварительных условий”,- заявил словацкий министр.
Говоря о возможном вступлении Турции в ЕС, Мирослав Лайчак сказал, что на пути членства в ЕС Анкара должна в первую очередь выполнить представленные ей требования.