18 Մարտ 2010 - 12:13 AMT
«Թուրքիայում ապրում է 170 հազարհայ, որոնցից 100 հազարն անօրինական են եւԹուրքիայիքաղաքացիներ չեն: Վաղը, եթեպետք լինի, կարտաքսենք նրանցմերերկրից:Թուրքիայում բնակվող հարյուր հազար ապօրինի հայաստանցիների մասին պնդումներն անհիմն են: Այսօր առավելագույնը կարելի է խոսել Թուրքիայում բնակվող 12-14 հազար հայաստանցիների մասին, որոնցից մի զգալի մասն օրինական է այդ երկրում: Սակայն հիմա խոսքը նրանց մասին չէ, այլ Թուրքիայի նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի եւ, հատկապես, աշխարհի արձագանքի: Ավելի ճիշտ, այդ արձանգանքի բացակայության մասին:
Երբ Նիդերլանդների Ազատության կուսակցության ղեկավար, ընդամենը կուսակցության ղեկավար եւ պատգամավոր, Գիիրդ Ուիլդրսը, հայտարարեց, որ պետք է երկրից արտաքսել բոլոր անօրինական ներգաղթյալներին, աշխարհը ծառս եղավ. ինչպե՞ս կարելի է, ու՞ր մնացին մարդու իրավունքները: Միանգամայն ճիշտ արձագանք: Իսկ ինչո՞ւ է այսօր աշխարհն անարձագանք թողնում Թուրքիայի գործադիր իշխանության ղեկավարի, վարչապետ Էրթողանի նույնաբնույթ հայտարարությունը հայերի դեմ: Ի՞նչ է, վախենում եք Թուրքիայի դեմ խոսել: Իսկ ու՞ր մնացին ձեր սկզբունքներն ու մարդու իրավունքները:
Ներկայումս Միացյալ Նահանգներում ապրում է 10-12 միլիոն անօրինական ներգաղթյալ լատինամերիկյան երկրներից: Սրանք ոչ միայն անօրինական են գտնվում այդ երկրում, այլ- մեծ մասամբ անօրինական են մուտք գործել Ամերիկա: Այսուհանդերձ, ի տարբերություն Թուրքիայում բնակվող հայաստանցիների, նրանց երեխաներն իրավունք ունեն դպրոց հաճախել եւ նրանք պետության կողմից ստանում են զգալի սոցիալական աջակցություն: Եվրոպայի միության երկրներում, ուր այդքան ջանասիրաբար ձգտում է Թուրքիան, անօրինական ներգաղթյալների թիվը 8-10 միլիոն է: Նրանց մեջ կան մի քանի հարյուր հազար գաղթական Թուրքիայից: Սրանց մի մասը, ի տարբերություն Թուրքիայում բնակվող հայաստանցիների, ապրում է տեղացի հարկատուների հաշվին:
Զանազան տվյալներով այսօր ԱՄՆ-ում ապրում է 1.5-3 միլիոն արաբ` ծագումով կամ քաղաքացիությամբ: Տվյալներն անհստակ են ու էապես տարբեր, քանի որ նրանց մի զգալի մասն անօրնական է գտնվում այդ երկրում: Երբ 2001թ. սեպտեմբերի 11-ին Միացյալ Նահանգները ռազմական հարձակման ենթարկվեցին արաբների կողմից, ամերիկյան որեւէ պաշտոնյա չխոսեց ԱՄՆ-ում անօրինական բնակվող արաբներին արտաքսելու մասին: Ամերիկյան հասարակությունը գալարվում էր ցավի, վիրավորանքի ու վրդովմունքի ճիրաններում, սակայն որեւէ մեկի մտքով իսկ չանցավ հարձակումը կազմակերպած ու իրականացրած արաբների պատճառով վտարել երկրում անօրինական բնակվող արաբներին:
Հիմա պատկերացնենք աշխարհի արձագանքը, եթե Բուշը հանկարծ որոշեր, ի պատասխան իր երկրի վրա հարձակման, ԱՄՆ-ից արտաքսել անօրինական ամերիկաբնակ արաբներին: Վստահաբար ողջ առաջադեմ մարդկությունը կմիանար հակաամերիկյան ցույցերի, բողոքների ու ճառերի մեջ: Եվ ճիշտ էլ կաներ: Ամեն մեկը պատասխանատու է իր արարքի համար: Խմբակային պատիժների ժամանակներն անցել են:
Էրդողանի սպառնալիքի անհեթեթությունը պատկերացնելու համար եկեք քննեեք մեր իրավիճակը: Հայաստանը չի հարձակվել Թուրքիայի վրա: Հայերը օդանավ չեն քշել Կապույտ մզկիթի կամ Աթաթուրքի դամբարանի վրա: Հայերը երեքուկես հազար թուրք չեն սպանել Ստամբուլի կենտրոնում, ինչպես ոմանք Նյու-Յորքի կենտրոնում: Պարզապես ԱՄՆ-ի եւ Շվեդիայի մի խումբ քաղաքացիներ, որոնց մեծ մասը տվյալ դեպքում ծագումով հայ է, օրինական եւ քաղաքակիրթ ճանապարհով հասել է նրան, որ ԱՄՆ եւ Շվեդիայի խորհրդարանները տարբեր մակարդակներով բանաձեւեր են ընդունել: Ես չեմ էլ անդրադառնում անգամ այդ բանաձեւերի բովանդակությանը եւ բնույթին: Դրանք տվյալ դեպքում էական էլ չեն: Կարեւորը Թուրքիայի արձագանքն է եւ այդ արձագանքը դատապարտող եվրոպական եւ ամերիկայան արձագանքի բացակայությունը: Հայաստանը, ցավոք սրտի, որեւէ մասնակցություն չի էլ ունեցել այդ բանաձեւերի ընդունման գործում, սակայն Թուրքիան ատամներ է կռճտացնում Հայաստանի դեմ: Եթե թուրքերը վերոհիշյալ բանաձեւերից նեղված են, թեեւ անմտություն է նեղվել ճշմարտության վերահաստատումից, թող Թուրքիայից արտաքսեն ամերիկացիներին եւ շվեդներին: Ի՞նչ է, ատամը չի բռնում, թե միայն մեր դեմ հոխորտալ գիտեն: Եվ այս մտածողությամբ թուրքերն ուզում են Եվրոմիություն մտնե՞լ, ուզում են գերմանացիների հետ նույն տան մեջ ապրե՞լ: Էրդողանի խոսքերից միջնադարի ու հաշվեհարդարի հոտ է գալիս: Ասում էինք չէ` Թուրքիան չի փոխվել»,- հայտարարել է Մոդուս վիվենդի կենտրոնի նախագահ Արա Պապյանը:

Head of the Modus Vivendi Centre Ara Papian offered comments on the recent statement by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan.
“Any claim of a hundred thousand citizens of Armenia living illegally in Turkey is baseless. One can at the most speak of 12 to 14 thousand citizens of Armenia living in Turkey today, of which a significant part is legally resident in that country. But they are not the subject under discussion, but the conduct of Turkey towards them and, in particular, the response of the international community. Or rather, the lack of one,” he said.
“When the leader of the Party for Freedom of the Netherlands – merely the head of a party, a member of parliament – Geert Wilders declared that it was necessary to deport all illegal immigrants from the country, the world went into a flurry. How could we allow ourselves to do such a thing? Whatever happened to human rights? A very correct response indeed. So why is the world so silent today in the face of the head of the executive branch of Turkey’s government, in hearing Prime Minister Erdogan’s similar statement against Armenians? What, are you afraid of riling up Turkey? Where are your principles and human rights now?
Ten to 12 million illegal immigrants from Latin America currently live in the United States. These people are not only present in the country illegally, but many also entered America in an illegal manner. Nevertheless – as opposed to the citizens of Armenia living in Turkey – their children have the right to attend school, and they receive major social benefits from the government. In countries of the European Union, towards which Turkey is tirelessly striving, there are 8 to 10 million illegal immigrants. There are a few hundred thousand immigrants from Turkey among them. A part of them – as opposed to the citizens of Armenia living in Turkey – eat their daily bread at the expense of local taxpayers.
Various sources indicate that 1.5 to 3 million Arabs live in the US today, whether by origin or citizenship. The data is unclear and very disparate, as a considerable part of them are illegally present in the country. When, on September 11th, 2001, the United States came under attack by Arabs, no American official made any mention of running any illegal Arabs out of the US. Society in America was reeling under pain, violation and sadness, but the attack organized and carried out by Arabs caused no-one to think of deporting the illegal Arabs living in the country.
Now let us imagine the response of the international community if Bush had suddenly decided, as a result of the attack on his country, to exile the illegal Arabs in the US. Certainly, “all of progressive humanity” would come together in anti-American demonstrations, protests and speeches. And it would have been right to do so. Each is responsible for his or her actions. The era of group punishments has passed.
To fully appreciate the absurdity of Erdogan’s threat, let us consider our circumstances. Armenia has not attacked Turkey. Armenians have not crashed a plane into the Blue Mosque or the Ataturk Mausoleum. Armenians have not killed three and a half thousand Turks in downtown Istanbul, as some did in downtown New York. It just so happens that a group of citizens of the United States and Sweden, the majority of which in this case are Armenians by origin, have managed to achieve, through completely legal and civilised means, the passage of certain resolutions at different levels of the US and Swedish legislatures. I do not wish to even refer to the contents or nature of those resolutions. That isn’t of any significance at this point. What is important is Turkey’s response and the lack of a condemnation of it by Europe or the US. Armenia, unfortunately, did not even have any part to play in the passage of those resolutions, but Turkey is gnashing its teeth in Armenia’s direction. If Turkey is upset at those resolutions, although getting upset at the reaffirmation of the truth would be mindless, let Turkey deport its Americans and Swedes. What, doesn’t the shoe fit? Or do they only know how to thumb their nose at us? And this is how the Turks wish to be members of the European Union, to live in the same household with the Germans? A medieval and vindictive stench reeks from Erdogan’s words.