18 Մարտ 2010 - 12:31 AMT
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հրաժարվել է կանխորոշել Հայաստանի նախագահի Վաշինգտոն կատարելիք այցի արդյունքները: «Ապրիլի 12-13-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հրավերով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցելու է Վաշինգտոնում կայանալիք միջուկային էներգիային վերաբերող վեհաժողովին:
Դեռեւս վաղ է սպասումների մասին խոսել: Երբ այցը տեղի ունենա, այդ ժամանակ էլ կխոսենք արդյունքների մասին», – ասել է ԱԳ նախարարը:
Միջուկային էներգիային վերաբերող վեհաժողովին մասնակցելու են ավելի քան 40 պետությունների ղեկավարներ: Վեհաժողովի ընթացքում շոշոփվելու են Իրանի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջուկային ծրագրերին վերաբերող հարցեր:

18 March 2010 - 12:31 AMT
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian refrained from making any forecasts for the upcoming visit of Armenian President to the United States.
“President Serzh Sargsyan will be in Washington, DC, on April 12 and 13 to attend the Nuclear Security Summit but it’s premature to make forecasts. We will speak of results when the visit is over,” he told a news conference in Yerevan.
The Nuclear Security Summit will bring together leaders of more than 40 countries. According to a White House summary of the planned event, the March summit “would allow discussion on the nature of the threat and develop steps that can be taken together to secure vulnerable materials, combat nuclear smuggling and deter, detect, and disrupt attempts at nuclear terrorism.”