Հնագետները Թուրքիայի հարավ-արեւելքում նկատել են հնագույն տաճարի ավերակներ, որի տարիքը կազմում է 12 000 տարի: Մասնագետների կարծիքով, այդ տաճարը ամենահինն է նրանցից, որոնց մասնիկները հասել են մինչեւ մեր օրեր: Առաջին անգամ տարածաշրջանը, որտեղ նկատվել են ավերակները, գիտնականներին հետաքրքել է դեռ 1986-ին, երբ տաճարի շրջակայքւոմ ֆերմերները գտել են մի քանի հնագույն արձանիկներ: Դրանից հետո հնագետները նկատել են տարբեր կենդանիների պատկերներով սալիկներ, հաղորդում են թուրքական ԶԼՄ-ները:
Այժմ թուրք հետազոտողները նշում են, որ հնագույն տաճարի ավերակների մոտ գտել են անգլուխ մարդկանց անսովոր քանդակներ: Հետազոտողների կարծիքով, այս գտածոները պատկանում են նեոլիթի ժամանակաշրջանին, երբ մարդկանց հավատալիքները շատ դեպքերում հեթանոսական արմատներ ունեին եւ ակտիվորեն կիրառվում էր զոհաբերությունը: Թուրքիայի մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարարությունում ասում են, որ տարածաշրջանում պեղումները պարբերաբար տեղի են ունենում 1955-ից սկսած, սակայն գիտության համար էական բացահայտումներ ի հայտ են եկել 2005-ին, գրում է Analitika.at.ru-ն:
Ոմանք կարծում են, որ դա ծիսակարգերի իրականացման տեղ է եղել` կապված բերքատվության պաշտամունքի հետ, իսկ յուրաքանչյուր շրջանի կենտրոնում գտնվող երկու բարձ քարերը խորհրդանշում են տղամարդում եւ կնոջը: Այս տեսությունն օգտագործում է Ուրֆա քաղաքի մոտ գտնվող զբոսաշրջության գործակալությունը: «Այցելեք Դրախտի այգի, հանդիպեք Ադամ եւ Եվայի հետ»,- ազդարարում է գովազդային թերթիկը: Գոբեկլի-Տեպե տեղանքը համընկնում է աստվածաշնչյան Եդեմի հետ: Edem բառը շումերական է եւ նշանակում է «հարթավայր»:
Ուրֆա, Ուրխա, Օրֆա, հնում` Էդեսսա, քաղաք է պատմական Հայաստանում (ժամանակակից Թուրքիա): Դեռ 19-րդ դարի սկզբին Ուրֆայում եղել են հայերի շուրջ 2000 տներ, առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին հայ բնակիչների թիվը հասել է 35 հազարի:

Археологи обнаружили на юго-востоке Турции фрагменты древнего храма, возраст которого составляет 12 000 лет. По мнению специалистов, этот храм является древнейшим из тех, фрагменты которых дошли до наших дней. Впервые регион, где были обнаружены фрагменты, заинтересовал ученых еще в 1986 году, когда неподалеку от места постройки храма местные фермеры нашли несколько древних статуй, закопанных в песок. С тех пор археологи обнаружили таблички с изображениями разных животных – свиней, змей и лис, сообщают турецкие СМИ.
Сейчас турецкие исследователи отмечают, что вблизи фрагментов древнего храма найдены необычные скульптуры безголовых людей. По мнению исследователей из турецкого Департамента археологии, все эти находки относятся к периоду неолита, когда верования людей еще во многом носили языческие корни и активно практиковались жертвоприношения. В Министерстве культуры и туризма Турции говорят, что в регионе находки с разной степенью периодичности раскопки идут с 1995 года, однако существенные для науки открытия здесь появились лишь в 2005 году, пишет Analitika.at.ua.
Некоторые полагают, что это было место отправления ритуалов, связанных с культом плодородия, а два высоких камня в центре каждого круга олицетворяют мужчину и женщину. Эту теорию подхватило туристическое агентство в расположенном неподалеку городе Урфа. “Посетите Эдемский сад, повидайтесь с Адамом и Евой”, – зазывает рекламная брошюра. Местонахождение Гобекли-Тепе совпадает с местом расположения библейского Эдема. Само слово Edem является шумерским и означает «равнина».
Урфа, Урха, Орфа, в древности — Эдесса, город в исторической Армении (ныне -современная Турция). Еще в начале ХIХ в. в Урфе было около 2 тыс. домов армян; накануне первой мировой войны число жителей-армян достигало 35 тыс