19 Մարտ 2010 - 11:53 AMT
Հայաստանի հարաբերություններն աշխարհի երկրների հետ դրական են, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է աշխատենք մեզ վրա: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Նրա խոսքերով, առաջին հերթին հայ ժողովրդի միջից պետք է վերացնել վախի սինդրոմը: «Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ հնարավոր է երկրից վտարեն 100 հազար հայաստանցի անօրինական ներգաղթյալներին, հրաբխի ազդեցություն է ունեցել ժողովրդի մեջ»,- ասել է Սահակյանը: Նա նաեւ նշեց, որ Հայաստանի ղեկավարությունն արժանի պատասխան է տվել այդ հայտարարությանը: «Այն, որ Էրդողանն ասում է, որ երկրի պատմությունն արեւի նման լուսավոր է, չի համապատասխանում իրականությանը, իրականում Թուրքիան արյունոտ պատմություն ունի»,- նշել է Գալուստ Սահակյանը: Նա նաեւ նշեց, որ եթե Անկարան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա նա կշահի, քանի որ կմաքրի իր վրայից արյունոտ հետքերը:
Միաժամանակ անդրադանալով հայ-թուրքական հարաբերություններին` Սահակայնն ասաց, որ որքան էլ Թուրքիան այս գործընթացը կապի ղարաբաղյան հակամարտության կամ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հետ, Հայաստանին դա չի վերաբերվում, քանի որ նա հստակ դիրքորոշում ունի այս հարցում: «Հայ-թուրքական գործընթացում մենք շուկայական առեւտուր չենք անի, քանի որ սրանք դիվանագիտական հարաբերություններ են եւ կապ չունեն որեւէ այլ հարցի հետ:
Մեկնաբանելով, այն, թե կարտասանի արդյոք ԱՄՆ նախագահն ապրիլի 24-ի իր ելույթում «ցեղասպանություն» բառը, Սահակյանն ասաց. «Այդ օրը մեզ համար սուրբ է եւ պետք չէ դա կապել նրա հետ, թե կասի Օբաման «ցեղասպանություն», թե ոչ»: Նա նաեւ նշեց, որ Բարաք Օբաման գործելու է իր երկրի շահերից ելնելով:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին` Սահակյանն ասաց, որ այն պետք է լուծվի մեկ փաթեթով: «Իսկ Մադրիդյան սկզբունքների համաձայն բանակցությունները քննարկվելու են այն բանից հետո, երբ կորոշվի ԼՂՀ կարգավիճակը»,- ասել է Սահակյանը, ավելացնելով, որ Ղարաբաղը երբեք չի եղել եւ չի լինի Ադրբեջանի կազմում: «ԼՂՀ կարգավիճակը չի կարող լինել ցածր այն կարգավիճակից, որը հիմա մենք ունենք»,- ասել է նա:

19 Март 2010 - 11:53 AMT
Отношения Армении со странами мира можно оценить положительно, но это не означает, что нам не над чем работать. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян. По его словам, в первую очередь у армянского народа нужно ликвидировать синдром страха. “Заявление премьер-министра Турции, о том, что возможна высылка из страны 100 тысяч нелегальных мигрантов из Армении, вызвала эффект вулкана в народе”, – сказал Саакян. При этом он отметил, что руководство Армении дало достойный ответ данному заявлению. “То, что Эрдоган говорит, что история его страны светла как солнце, не соответствует действительности, на самом деле Турция имеет кровавую историю”, – отметил Галуст Саакян. При этом он подчеркнул, что если Анкара признает Геноцид армян, то она окажется в выигрышном положении, поскольку это позволит стране стереть с себя кровавые следы.
Обращаясь к процессу нормализации армяно-турецких отношений, Саакян сказал, что, сколько бы Турция не связывала данный процесс с урегулированием карабахского конфликта или процессом международного признания Геноцида армян, Армении это не касается, поскольку она имеет свою четкую позицию в этом вопросе. “В армяно-турецком процессе мы никогда не пойдем на торг, поскольку это дипломатические отношения и не имеют отношения к какому-либо другому вопросу. Армения ничего не потеряет, если возьмет обратно свою подпись под Протоколами», – подчеркнул Саакян.
Что касается того, что использует ли президент США в этом году 24 апреля в своем обращении к армянской общине Америки термин “геноцид”, Саакян сказал: “Данный день для нас святой и не надо это связывать с тем – произнесет Обама слово “геноцид” или нет”. При этом он заметил, президент США будет действовать согласно интересам его страны.