20 Մարտ 2010 - 07:31 AMT
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի շուրջ բանավեճերը նորություն չեն ԱՄՆ քաղաքական կյանքում: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը` մեկնաբանելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի որոշումը ճանաչել Հայոց ցեղասպանության բանաձեւը հիմա: «Վերջին տասը տարում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը մի քանի անգամ փորձել էր այս հարցը քվեարկության դնել: Բացի դրանից 42 ամերիկյան նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը փաստ է, այնպես որ մարտի 4-ին ընդունված բանաձեւը մեզ համար ոչ անակնկալ էր, ոչ էլ նոր մոտեցում:
Միաժամանակ անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը` ՀՀ նախագահն ասաց. «Այսօր մենք Թուրքիայի հետ քննարկում ենք հարաբերությունների վերականգնման հեռանկարները: Դա պետք է տեղի ունենա առանց նախապայմանների, ենթադրում եմ, որ Թուրքիան մեզ մեղադրելու կամ պահանջներ ներկայացնելու բարոյական իրավունք պարզապես չունի: Չէ որ երբ դուք բանակցություններ եք վարում առանց նախապայմանների, դա նշանակում է, որ ազատ եք այս կամ այն թեման շոշափելու պարտավորությունից: Հակառակ դեպքում դուք արդյունք չեք ստանա: Օրինակ, ենթադրենք, որ հրաշք կկատարվի եւ Թուրքիայի խորհրդարանը կվավերացնի Արձանագրությունները, եւ նույնը կանի Հայաստանի խորհրդարանը: Եվ ահա մենք վերականգնում ենք հարաբերությւոնները, իսկ ինչ-որ երրորդ երկիր, որը դա չի ցանկանում, դիտավորյալ այդ պահին բարձրացնում է Ցեղասպանության հարցը: Եվ ինչ, Թուրքիան կօգտագործի՞ այդ առիթը մեր երկխոսությունն ընդհատելու համար»,- ընդգծել է Հայաստանի նախագահը: Նա նաեւ ասաց, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հակասությունները երեկ չեն սկսվել, եւ հայ-թուրքական սահմանը փակ է 17 տարի: «Չէ ոչ 17 տարի առաջ մենք այդպիսի բանաձեւ չունեինք: Մենք հիանալի հասկանում ենք. Թուրքիան մեծ երկիր է թե տարածքի, թե բնակչության, թե հզորության առումով: Նա շատ ավելի մեծ է քան Հայաստանը: Եթե մենք ապրենիք վակուում , դա այլ խոսակցություն կլիներ, բայց մենք եւ Թուրքիան միջազգային հանրության մաս ենք, եւ նրա այլ անդամները` ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Եվրամիությունը հարեւան երկրների այս կամ այն դեպքերի եւ վերափոխումների վերաբերյալ պետք է ազդանշաններ ուղարկեն, գնահատականներ տան»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Ընդ որում, մեկնաբանելով այն, որ չնայած Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, 2007-ին Երեւանի պետական համալսարանը նրան պատվո շքանշանի է արժանացրել, ՀՀ նախագահը հայտարարեց. «Դուք գիտեք, մենք չենք կարող ստիպել մեր հարեւաններին մտածել այնպես, ինչպես մենք ենք մտածում: Պետք չէ անհատականացնել պատվո շքանշանի արժանացնելու փաստը, չէ որ դրանով առաջին հերթին երախտագիտություն ենք հայտնում այն երկրի ժողովրդին, որին ներկայացնում է այս կամ այն քաղաքական գործիչը: Իսկ իրանցիները պատմականորեն մեր մոտ հարեւաններն են, եւ նրանք շատ կարեւոր են մեզ համար»: Նրա խոսքերով, այդ մոտեցումը շատ ընդունված է ժողովրդավարական երկրներում, հաղորդում է Euronews-ը:

20 March 2010 - 07:31 AMT
Discussions on the recognition of the Armenian Genocide are not new in the political life of the United States of America, Armenian President said.
“Several times at least in the past 10 years, the Foreign Affairs Committee of the House of Representatives has tried to vote on the resolution,” Serzh Sargsyan said in an interview with Euronews.
“Forty-two states in the US have recognized the events as Genocide, so the resolution vote on March 4 is neither a surprise nor a new thing for us,” he said.
Asked whether he thinks of any particular reason for date of voting on the resolution in the context of Turkish-Armenian reconciliation, President Sargsyan said, “We are currently in discussions with Turkey on the issue of re-establishing our relations. This should be done without any preconditions, and I think that Turkey has no moral right to blame us about anything or to impose any conditions. Re-establishing relations without preconditions means we are not under any obligations to stay away from any of the possible topics. Let’s say that, by some miracle, the Turkish Parliament ratifies the protocols, the Armenian Parliament does the same, we re-establish our relations and a third country, which is against us re-establishing our relations, on purpose takes up the Genocide issue. Will the Turks, therefore, use this as a pretext and break off relations?”
Responding to a question whether Armenia’s major problems – unemployment, economic isolation and long- running disputes with Turkey and Azerbaijan – can be more easily solved now, the Armenian President stated, “Our difficulties with Turkey did not begin yesterday. For 17 years, Turkey has kept the Armenian border under blockade. Was there such a resolution 17 years ago? We fully understand that Turkey is a big country — in terms of population, territory and power… vastly bigger than Armenia. And if we lived apart from each other we would [also] understand. But since Armenia and Turkey are part of the international community, and the United States, France and the European Union are too, then the international community must assess the developments and situations as they unfold.”
As to the fact that Yerevan State University awarded an honorary degree to the Iranian President Mahmoud Ahmadinejad who denies the Armenian Genocide, President Sargsyan noted, “You know, we cannot oblige our neighbors to think as we do. One should not narrow things down to a single person. To bestow upon the leader of a country an honorific reward signifies an expression of gratitude and recognition towards the people of that country. The Iranians have been our neighbors for centuries and they are very important to us. I would consider it as a particular approach by the State University of Yerevan towards a particular issue, an approach quite current in Europe and in the democratically developed countries of the world.”