20 Մարտ 2010 - 07:45 AMT
Չեմ կարծում, որ միջազգային հանրությունն այլ տեսակետ ունի այն առիթով, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի մաս: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, այդ պատմությունը լավ հայտնի է. Լեռնային Ղարաբաղը չի մտել անկախ Ադրբեջանի կազմի մեջ, նրան տվել են Ադրբեջանին տարածաշրջանի խորհրդայնացման արդյունքում: «Ինչո՞ւ միջազգային հանրությունը ողջունեց ԽՍՀՄ փլուզումը: Ինչո՞ւ նա չհայտարարեց. չէ որ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը, Ղազախստանը, Ուզբեկստանը ԽՍՀՄ հիմնական մասն են: Իսկ ահա Ղարաբաղի դեպքում միջազգային հանրությունը պնդում է, որ այն Ադրբեջանի մաս է կազմում: Ձեզ չի՞ թվում, որ դա անտրամաբանական է»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցին` Սարգսյանն ասել է. «Մենք չենք կարող հաղթահարել հակամարտության հետեւանքներն առանց նրա պատճառները բացահայտելու: Ինչ վերաբերվում է պատճառներին, մենք խոսում ենք ամենից առաջ հենց ԼՂ բնակիչների ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման մասին: Երբ դա ձեռք բերվի, տարածաշրջանային խնդիրների հետագա լուծումը կընթանա հարթ եւ արագ: Ակնհայտ է, որ մենք` հայերս, ավելի շատ ենք շահագրգռված նրանում, որպեսզի լուծենք ղարաբաղյան հակամարտությունը, բայց լուծել երկարաժամկետ, այնպես, որպեսզի տարածաշրջանում վերականգնվեն անվտանգությունը եւ խաղաղությունը, այլ ոչ թե ուղղակի նվիրել Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանին, ինչը կնշանակի Ղարաբաղի գոյության դադարում»: Նա նաեւ նշեց, որ միջազգային հանրությունն առաջարկում է լուծել այս խնդիրը միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների հիման վրա. ինքնորոշման իրավունք, տարածքային ամբողջականության իրավունք եւ ուժի չկիրառման իրավունք:
«Ցանկանում եմ օգտվել հնարավորությունից եւ հեռուստաէկրանից դիմել Ադրբեջանին` կոչ անելով համաձայնագիր ստորագրել ուժի չկիրառման մասին: Դա վստահության հող կստեղծեր Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում, թույլ կտար մարդկանց հասկանալ, որ Ադրբեջանը կանգնած է հակամարտության խաղաղ կարգավորման դիքերում: Իսկ հետո մենք կարող ենք աշխատել դետալների վրա»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանը բազմիցս ասել է, թե ինչ է նրա համար նշանակում տարածքային ամբողջականությունը: «Իսկ ադրբեջանիցիները կարո՞ղ են ասել, ինչպես են նրանք հասկանում ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Երբ մենք համատեղ հայտարարությամբ ենք հանդես գալիս, Ադրբեջանը չի խոսում հայ ժողովրդի ինքնորոշման մասին, բայց խոսում է հակամարտության գլխավոր մասնակիցներից մեկի` ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին»,- նշել է ՀՀ նախագահը, հաղորդում է Euronews-ը:

Не думаю, что у международного сообщества другая точка зрения, по поводу того, что Нагорный Карабах никогда не был частью независимого Азербайджана. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян. По его словам, эта история хорошо известна: Нагорный Карабах не входил в состав независимого Азербайджана; его отдали Азербайджану на волне советизации региона. “Почему международное сообщество приветствовало распад СССР? Почему оно не заявило: а ведь Армения, Азербайджан, Грузия, Казахстан, Узбекистан – составные части СССР? А вот в случае с Карабахом почему-то международное сообщество настаивает на том, что он – составная часть Азербайджана. Вам не кажется, что это нелогично?”, – отметил президент Армении.
Касаясь вопроса урегулирования карабахского конфликта, Серж Саргсян сказал: “Мы не можем устранить последствия конфликта, не разобравшись для начала с его причинами. А что касается причин, мы говорим, прежде всего о признании права на самоопределение для жителей Нагорного Карабаха. Как только это будет достигнуто, дальнейшая работа по разрешению региональных проблем пойдет легко и быстро. Очевидно, что мы, армяне, намного больше заинтересованы в том, чтобы разрешить конфликт, но разрешить в долгосрочном плане – так, чтобы восстановить мир и безопасность в регионе, а не просто подарить Нагорный Карабах Азербайджану, что будет означать прекращение существование Карабаха”. При этом президент Армении заметил, что международное сообщество предлагает разрешить данную проблему на основе трех принципов международного права: право на самоопределение, на территориальную целостность и на неприменение силы.
“Я хочу воспользоваться возможностью с телеэкрана обратиться к Азербайджану с призывом подписать соглашение о неприменении силы. Это заложило бы фундамент доверия в Армении и самом Карабахе, позволило бы людям понять, что Азербайджан стоит на позициях мирного решения конфликта. А вот потом уже мы могли бы работать над деталями”, – заявил Серж Саргсян. По его словам, Армения не раз говорила, что для нее означает территориальная целостность Азербайджана. “А вот азербайджанцы, могут ли они сказать, как они понимают право на самоопределение для народа Нагорного Карабаха? Когда мы делаем совместные заявления, касающиеся этой темы, Азербайджан не говорит о праве на самоопределение армянского народа, но говорит о праве на самоопределение для одного из главных участников конфликта – народа Нагорного Карабаха”, – заметил президент Армении, сообщает Еuronews.