«Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հայտարարումէ, որ իրեն սխալ են հասկացել: Ինքը խոսելէ Թուրքիայից ոչ թե ընդհանրապեսհայերին, այլերկրումապօրինիգտնվող հայերին արտաքսելու մասին: Մենք իրեն ճիշտ էլ հասկացել ենք: Թուրքիայի վարչապետը խոսում է օրենքի խտրական կիրառման մասին, պայմանավորված մարդկանց էթնիկ ծագումով: Եթե Թուրքիայի իշխանություններն հայտարարեին, որ որոշել են երկրից վտարել բոլոր ապօրինի գտնվողներին` հասկանալի կլիներ: Թեեւ ընդունելի չէր լինի, այնուամենայնիվ հասկանալի կլիներ: Սակայն Թուրքիայի վարչապետը խոսում է միայն հայերին վտարելու մասին: Այսինքն, Թուրքիայում ապօրինի գտնվող վրացին, կովկասցի թաթարը (որոնց այսօր ադրբեջանցի են կոչում), արաբն ու ռուսն իրավունք պիտի ունենան շարունակել օրենքը խախտել, իսկ հայերը ոչ: Իսկ ինչպե՞ս պիտի վարվեն թուրքերը Վրաստանի կամ Ռուսաստանի քաղաքացի էթնիկ հայերի հետ: Վրաստանի քաղաքացի հայերին պիտի վտարեն, իսկ Վրաստանի քաղաքացի կովկասյան թաթարներին ու վրացիներին` ո՞չ: Հետաքրքիր կլիներ տեսնել Վրաստանի արձագանքը:
21-րդ դարում, Եվրոմիություն ձգտող պետության գործադիր իշխանության բարձրագույն պաշտոնյայի բերանից, հնչում են խոսքեր, որոնք կոչ են անում մարդկանց նկատմամբ օրենքը կիրառել ոչ թե ըստ նրանց արածի, այլ ըստ էթնիկ ծագման: Սա արդեն լուրջ բան է: Սա Մարդու իրավունքների համընդանուր հռչակագրի (1948) 1-ին, 7-րդ եւ 16 (1)-ին հոդվածների կոպիտ ոտնահարում է:
Գրեթե վստահ եմ, որ ներկայումս Թուրքիան պետականորեն չի սկսի հայերի նկատմամբ խտրական նոր հալածանքները: Դա հիմա չի բխում Թուրքիայի շահերից: Առանց այդ էլ Թուրքիայում ազգային եւ կրոնական փոքրամասնությունները էական զրկանքների եւ չարդարացված սահմանափակումների մեջ են: Այսուհանդերձ, սա խիստ մտահոգիչ երեւույթ է, քանի որ Էրդողանի ասածը թուրքական հասարակության շատ լուրջ եւ խորքային հիվանդության դրսեւորումն է: Ինչը Էրդողանի լեզվին է, նույնը թուրքական հասարակության սրտում է»,- հայտարարել է Արա Պապյանը:
Մարդու իրավունքների հռչակագրի առանձին դրույթներ, ինչպիսք են խոշտանգումների եւ ստրկության արգելքը, պարտադիր են որպես անպայման նորմեր, առանձին երկրներում Հռչակագիրը մասամբ է ընդունվում:
Այս փաստաթուղթը թարգմանվել է աշխարհի տարբեր լեզուներով եւ աշխարհի ամենաշատ թարգմանված փաստաթուղթն է:

Мы правильно поняли заявление премьер-министра Турции. Об этом заявил руководитель центра «Модус вивенди» Ара Папян, комментируя последнее заявление Эрдогана о том, что его слова по поводу возможности высылки из страны 100 тысяч нелегальных мигрантов из Армении были искажены зарубежными СМИ. По его словам, премьер-министр Турции проповедует дискриминацию по этническому признаку. “Вот если бы турецкие власти заявили, что они решили выслать из страны всех нелегальных мигрантов, то это было бы ясно, хотя и не было бы понято. То есть, получается так, что грузины, арабы, русские, которые нелегально проживают в Турции, имеют право нарушать закон, а армяне нет”, – отметил Папян. При этом он подчеркнул, что Эрдоган своим заявлением грубо нарушил 1-ю, 7-ю и 16-ю статьи Декларации 1948 года о правах человека. “Я уверен, что на данный момент Турция на государственном уровне не начнет преследовать армян, поскольку это не исходит из ее интересов”, – сказал Ара Папян. По его словам, заявление премьер-министра Турции свидетельствует о том, что турецкое общество больно. “Что на языке у Эрдогана, то и в сердце турецкого общества”, – отметил Ара Папян.
Всеобщая декларация прав человека была принята на третьей сессии Генеральной Ассамблеи ООН резолюцией 217 А (III) (Международный пакт о правах человека) от 10 декабря 1948 года. Декларация определяет базовые права человека.
Декларация имеет только статус рекомендации, но на её основании были приняты два обязательных для участников договора: Международный пакт о гражданских и политических правах и Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах. Отдельные положения декларации, такие как запрет пыток и рабства, являются обязательными как императивная норма; в отдельных странах Декларация признается частично.