22 Մարտ 2010 - 11:39 AMT
Մարտի 24-ը Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է: Այն ողջ աշխարհում համախմբում է մարդկանց ընդդեմ Տուբերկուլոզի, որն ամեն տարի շարունակում է միլիոնավոր մարդկանց կյանք խլել:
ՀՀ առողջապահության նախարարության «Տուբերկուլոզի ազգային ծրագիրը», Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը, «Բժիշկներ առանց սահմանների» եւ Վորլդ Վիժն Հայաստան հասարակական կազմակերպությունները անց կացնելու են մի շարք միջոցառումներ` ուղղված հասարակության իրազեկության բարձրացմանը:
Մի քանի ԲՈՒՀ-երու օրվան նվիրված եւ հասարակույթան իրազեկմանն ուղղված միջոցառումներ են իրականցվելու, Երեւանի Սիրահարների այգում էլ կայանալու է «Ռեինկարնացիա» խմբի բացօթյա համերգը:
Այս տարի ողջ աշխարհում Տուբերկուլոզի դեմ պայքարն ընթանում է «Նոր մոտեցումներ տուբերկուլոզի դեմ պայքարում» կարգախոսի ներքո: Չնայած, որ տուբերկուլոզը բուժելի է, այն հարաճուն կերպով սպառնում է միլիոնավոր մարդկանց առողջությանը, տնտեսական եւ սոցիալական բարեկեցությանը: Ամեն տարի աշխարհում գրանցվում է տուբերկուլոզի մոտ 9 մլն նոր դեպք, եւ 2 մլն մարդ մահանում է այս հիվանդությունից: Տուբերկուլոզը վարակիչ հիվանդություններից մահվան հիմնական պատճառն է ողջ աշխարհում: Այն լուրջ հանրային առողջապահական խնդիր է նաեւ Հայաստանում: Տուբեկուլոզի տարեկան հիվանդացությունը կազմում է մոտ 46 նոր դեպք 100 հազար բնակչի հաշվով: Տուբերկուլոզը 87% դեպքերում ախտահարում է 15-55 տարեկան աշխատունակ տարիքի մարդկանց, ներառյալ 30%-ը, որը բաժին է ընկնում մինչեւ 24 տարեկան տարիքային խմբին: Ի դեպ, տուբերկուլոզի բուժումը Հայաստանում անվճար է:

22 Март 2010 - 11:39 AMT
24 марта – Международный день борьбы с туберкулезом. Этот день объединяет людей со всего мира в борьбе с болезнью, которая ежегодно становится причиной смерти миллионов людей.
В связи с этим, в рамках “Национальной программы туберкулеза” Министерство здравоохранения Армении, Армянская ассоциация Красного креста, общественная организация “Врачи без границ” и World Vision Армения организовали ряд мероприятий, направленных на повышение уровня информированности населения.
В этот день в нескольких вузах Армении будут проведены информационные мероприятия, а в Парке влюбленных Еревана пройдет концерт группы “Реинкорнация” под открытым небом.
В этом году борьба с туберкулезом ведется под девизом “Новые подходы в борьбе с туберкулезом”. Несмотря на то, что болезнь излечима, онa продолжает угрожать здоровью и социальному благополучию миллионов людей.
Ежегодно в мире фиксируется 9 миллионов новых случаев заболевания туберкулезом, из которых 2 миллиона – со смертельным исходом. Туберкулёз остаётся одной из ведущих причин взрослой смертности от инфекционных заболеваний в мире. Она является серьезной общественной задачей здравоохранения и в Армении. На 100 тыс. человек в Армении ежегодно приходится 46 новых случаев этого заболевания. В 87% случаев туберкулез диагностируется у работоспособных людей в возрасте от 15 до 55 лет. 30% заболеваний приходится на возрастную группу до 24 лет. В Армении лечение туберкулеза – бесплатное.