«Հաշվի առնելով Հայաստանում աշխատավարձի եւ կենսաթոշակի չափը, անհրաժեշտ է նվազեցել սրտի վիրահատման համար սահմանված գինը», – մարտի 22-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Նորք Մարաշ բժշկական կենտրոնի գլխավոր սրտաբան Վիլեն Մանուկյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանում, այլ երկրների հետ համեմատած, վիրահատման գինը բավականին ցածր է` մոտ 2,5 մլն դրամ արժե: Սակայն իրականում այն պետք է արժենա մոտավորապես ԱՄՆ 1000 դոլար: «Վիրահատման գինը սահմանվում է երկու գործոն հաշվի առնելով` բուժման եւ առեւտրային ծախսերը: Հայաստանում առեւտրային ծախսերը անչափ եւ անհիմն բարձր են: Բուժտեխնիկա եւ դեղամիջոցներ մատակարարողները կարող են ցանկացած գին պահանջել, իսկ դրա դեմ պայքարելը շատ դժվար է», – ընդգծել է Վիլեն Մանուկյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Հայաստանի տարբեր հիվանդանոցներում սրտի եւ իշեմիկ հիվանդությունների բուժումը շատ տարբեր են, «Հայաստանի մի շարք հիվանդանոցներում սրտի իշեմիկ հիվանդությունները 19-րդ դարի մեթոդներով են բուժում: Բոլոր հիվանդների համար անհրաժեշտ են բուժման միասնական ստանդարտներ»:
2008 թ. տվյալների համաձայն, Հայաստանում սրտի հիվանդություններից մահացությունը 50տոկոս է: Մարդիկ շատ են մահանում սրտամկանի սուր ինֆարկտից եւ գլխուղեղի անոթային հիվանդություններից: Այս հիվանդությունները ամենատարածվածներն են երկրում`բնակչության ավելի քան 15 տոկոսը հիվանդ է այդ հիվանդություններով: Այս մասին հայտնել է առողջապահության ազգային ինստիտուտի համաճարակաբանության ամբիոնի վարիչ Դիանա Անդրեասյանը: «2001 թ. սրտանոթային հիվանդություններով տառապող մարդկանց թիվն ավելացել է, իսկ մահացությունը նույն մակարդակում է», – ասել է Դիանա Անդրեասյանը:
Սրտի եւ անոթների հիվանդություններով տառապում են 35-ից բարձր տարիք ունեցող այն անձինք, ովքեր պասսիվ կյանք են վարում, ծխում են եւ յուղալի սնունդ են օգտագործում;

22 Март 2010 - 12:27 AMT
“Учитывая размер зарплат и пенсий в Армении, нужно снижать стоимость операции на сердце”,- заявил на пресс-конференции в Ереване 22 марта главный кардиолог медицинского центра Норк-Мараш Вилен Манукян. По его словам, цена на операцию в Армении, по сравнению с другими странами, достаточно низкая, около 2.5 миллионов драм, однако в идеале она должна составить примерно тысячу долларов США. “Цены на операции формируют два фактора: расходы на лечение и коммерческие расходы. В Армении коммерческие расходы непомерно и необоснованно высокие. Поставщики медицинской техники и лекарств могут требовать любую сумму, и бороться с этим очень трудно”,- подчеркнул Вилен Манукян.
Он отметил также, что в разных больницах Армении лечение сердечных и ишемических болезней очень отличается, “в некоторых больницах Армении ишемические болезни сердца лечат методами начала 19 века. Для всех больниц необходимо выработать единые стандарты в методах лечения”.
По данным 2008 года, в Армении смертность от сердечно-сосудистых заболеваний составила 50%. Больше всего людей умирает от острого инфаркта сердечной мышцы и сосудистых заболеваний мозга. Эти болезни считаются самыми распространенными в стране: ими болеет около 15% населения Армении. Об этом сообщила заведующий отделением кафедры эпидемиологии Национального института здравоохранения Диана Андреасян. “С 2001 года число больных сердечно-сосудистыми заболеваниями увеличилось, а смертность осталась на том же уровне”,- отметила Диана Андреасян.
Больше всего болезням сердца и сосудов подвержены люди старше 35 лет, с малоактивным образом жизни, курящие и употребляющие в пищу большое количество жирной пищи.