22 Մարտ 2010 - 13:44 AMT
Տիգրան Սարգսյան. Նպատակահարմար է այսօրվանից սկսել Ցեղասպանության 100-ամյակին նախապատրաստվելու աշխատանքները
Այսօր ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել Ցեղասպանության 95-ամյակի միջոցառումների նախապատրաստման հանձնաժողովի առաջին նիստը, որը վարել է վարչապետ, հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Բացման խոսքում վարչապետը մասնավորապես նշել է. «Հասարակական կազմակերպությունների, Հանրային խորհրդի եւ Ազգային Ժողովի հետ ծրագրել ենք պատշաճ ձեւով կազմակերպել Ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված միջոցառումները: Ստեղծելով կառավարարական հանձնաժողով վարչապետի գլխավորությամբ` նպատակ ունենք ի մի բերել բոլոր առաջարկությունները եւ ապրիլի 24-ը պատշաճ անցկացնել: Բացի այդ, նպատակահարմար է այսօրվանից սկսել Ցեղասպանության 100-ամյակին նախապատրաստվելու աշխատանքները` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կան գաղափարներ, որոնք պահանջելու են մեզանից մի քանի տարի: Մասնավորապես, բարձր մակարդակով գեղարվեստական եւ վավերագրական ֆիլմեր նկարահանելու համար հասկանալի է, որ մեզնից շատ ավելի մեծ ջանքեր են պահանջվելու, անհրաժեշտ կլինի ավելի մեծ գումարների ներգրավվածություն ապահովել»,-հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ նախորդ տարիների ավանդական միջոցառումներն անցկացվելու են նաեւ այս տարի, որոնց գումարվելու են ոգեկոչման նոր արարողություններ:

22 Март 2010 - 13:44 AMT
Правительство Армении провело первое заседание комиссии, занимающейся подготовкой мероприятий, посвященных 95-летию Геноцида армян. Заседание вел премьер-министр Армении Тигран Саркисян. ”Мы вместе с Национальным собранием Армении, общественными организациями и Общественным Советом планируем организовать мероприятия, посвященные 95-летию Геноцида армян на должном уровне. Работа в этом направлении началась еще в прошлом году, когда министерства и государственные ведомства представили свои предложения”,- сказал глава правительства Армении, открывая заседание. По его словам, будет целесообразным уже сейчас начать подготовительную работу мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида. Тигран Саркисян, в частности, подчеркнул необходимость создания художественных и документальных фильмов о Геноциде.
По завершении заседания премьер поручил членам правительства в кратчайшие сроки письменно представить все предложения, сообщив, что вес они будут включены в одну общую программу, сообщает пресс-служба правительства Армении.