«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ համակարգում գործող Ուսումնատեխնիկական կենտրոնում շարունակվում են պարբերաբար կազմակերպվող դասընթացները` գազի բնագավառում աշխատող մասնագետների որակավորումը բարձրացնելու նպատակով: 2010 թվականին նախատեսվում է իրականացնել մասնագիտական կադրերի ուսուցում եւ վերապատրաստում ընդհանուր թվով 916 աշխատակցի համար, այդ թվում 720-ը՝
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ աշխատակիցներ, 106՝ այլ կազմակերպություններից եւ 90-ը՝ անհատական ուսուցման ծրագրով:
Ուսումնատեխնիկական կենտրոնի կողմից ընթացիկ տարում նախատեսվում է կազմել եւ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ հաստատմանը ներկայացնել թվով 3 թեմատիկ պլաններ եւ ծրագրեր, տպագրության հանձնել «Հեղուկացված նավթային գազերի օգտագործումը գազաբալոնային ավտոմեքենաներում» եւ «Մայրուղային գազատարների շահագործում» մեթոդական ուղեցույցները, ինչպես նաեւ մշակել «Գազով աշխատող ջրատաքացուցիչ կաթսաների շահագործում» եւ «Գազաբաշխիչ ցանցերի շահագործում» մեթոդական ուղեցույցները։ 2009թ-ին կենտրոնում ուսուցանվել են հանրապետության գազի բնագավառի 719 մասնագետ եւ վերապատրաստվել 121-ը, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Ուսուցումն իրականացվել է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ համակարգի ընկերությունների եւ մասնաճյուղերի, տարբեր կազմակերպությունների եւ ձեռնարկությունների գազի տնտեսությունները շահագործող ինժեներատեխնիկական աշխատողների ու բանվորական անձնակազմերի, ինչպես նաեւ բազմաբնակարան շենքերի, առանձնատների ու օբյեկտների գազասպառման համակարգերի տեխնիկական սպասարկումներ իրականացնող, ավտոգազալցավորման ճնշակային կայանները շահագործող, սեղմված բնական գազով աշխատող ավտոմեքենաները շահագործող եւ այլ անձնակազմերի համար:

22 Март 2010 - 13:46 AMT
С целью повышения квалификации специалистов, работающих в газовой отрасли, учебно-технический центр, действующий в структуре ЗАО «АрмРосгазпром», в 2010 году проведет обучение и переподготовку 916 работников, в том числе 720 – работники компании «АрмРосгазпром», 106 – специалисты из других организаций и 90 человек пройдут индивудуальное обучение.
В текущем году учебно-технический центр планирует составить три тематических плана и программы и представить их на утверждение ЗАО «АрмРосгазпром», подготовить к печати «Использование сжиженного нефтяного газа в газобаллонных автомобилях» и «Эксплуатация магистральных газопроводов», а также разработать «Эксплуатация водонагревающих котлов, работающих на газе» и «Эксплуатация газораспределительных сетей» методические руководства, сообщает пресс-служба компании.
В 2009 году в Центре обучались 719 и прошли переподготовку 121 специалистов. Обучение проводилось для компаний и филиалов системы ЗАО “АрмРосгазпром”, инженерно-технического и рабочего составов различных организаций и предприятий, эксплуатирующих газовое хозяйство, а также для состава, проводящего техническое обслуживание систем газопотребления в многоквартирных зданиях, домовладениях и объектах, для состава, эксплуатирующего автомобили, работающие на природном сжатом газе, и др.