Զարգացման միջազգային գործակալության USAID Bridge հասարակական աշխատանքների ծրագիրը 2010-ի մարտի 23-ին նշել է Հայաստանում իր 5-ամյա գործունեության ավարտը: Ինչպես նշել է ծրագրի տնօրեն Նուբար Գուդսուզյանը, այդ ընթացքում Հայաստանի 7 մարզերի 20 քաղաքներում իրագործվել է ենթակառույցների վերականգնման եւ կառուցման 40 նախագիծ 2,9 մլն դոլար արժողությամբ:
«Աշխատանքներին զուգահեռ մենք վերապատրաստել ենք շինարարների: Օրինակ, եթե համայքնում եղել է վերականգնման ենթակա մանկապարտեզ, ապա մենք ընտրել ենք 10 գործազուրկ երիտասարդների, վերապատրաստել ենք նրանց, եւ նրանք աշխատել են այդ շինհրապարակում: Վերջում մենք ստացել ենք վերանորոգված մանկապարտեզ եւ 10 երիտասարդ, որոնք 27 օր սովորել են եւ 24 օր աշխատել»,- ասել է Գուդսուզյանը:
Նրա խոսքերով, վերանորոգվել են մանկապարտեզներ, քաղաքային այգիներ, մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոններ, դպրոցական սպորտային դահլիճներ: Ծրագիրն ապահովել է զբաղվածություն ավելի քան 87 հազար մարդ-օր հաշվարկով, կարճաժամկետ աշխատանքով ապահովել է 1240 մարդու, ավելի քան 16 տոկոս ներդրումներ է ստացել, իրականացրել է 54 դասընթաց շինարարական 6 մասնագիտությունների գծով, ուսուցանել է 734 գործազուրկ մարդկանց, որոնց 70 տոկոսն աշխատանք են գտել շինարարությունում ծրագրի ավարտից հետո:
Նրա խոսքերով, USAID-ն սկսել է եւս երկու ծրագրերի իրականացում, որոնցից մեկի բյուջեն 3 մլն դոլար է, սկսվել է 2009-ի հոկտեմբերին, իր մեջ ներառում է շինարարություն բացառապես գյուղական տեղանքներում, երկրորդը սկսվել է 3 ամիս առաջ եւ վերաբերվում է կենասաթոշակային բարեփոխումներին եւ աշխատուժի շուկայի կանոնավորմանը:
USAID սոցիալական բարեփոխումների գրասենյակի սոցիալական բաժնի խորհրդատու Վոլոդիմիր Յացենկոն նշեց, որ ծրագրի գլխավոր ձեռքբերումն այն է, որ շատ գործազուրկներ եւ նրանց ընտանիքները հնարավորություն են ստացել մասնակցել ծրագրերին եւ եկամուտ ստանալ:
Իր երեք բաղադրիչների` համայնքի համախբման, մասնագիտական ուսուցման եւ հանրային աշխատանքների, իրականացման միջոցով Bridge ծրագիրը նպատակ ունի աջակել բնակչության խոցելի խմբերի ինքնավստահության ամրապնդմանը` կազմակերպելով շինարարական մասնագիտությունների ուսուցում, ինչպես նաեւ ապահովելով նրանց զբաղվածությունը համայնքների համար առաջնահերթություն ունեցող ենթակառուցվածքների վերականգնման նպատակով իրականացվող հանրային աշխատանքների ծրագրերում:

Программа общественных работ Агентсва по международному развитию USAID Bridge 23 марта 2010 года отметила окончание своей пятилетней деятельности в Армении. Как отметил директор программы Нубар Гудсузян, за это время в 20 городах из семи областей Армении было реализовано 40 проектов по восстановлению и строительству инфраструктур на сумму в $2,9 млн.
«Параллельно с работами мы переподготавливали строителей. Например если в общине был детский сад, подлежащий восстанавлению, то мы выбирали 10 безработных молодых людей, переподготавливали их и они работали на данной стройплощадке.В конце мы получали отремонтированный детский сад и 10 молодых людей, которые 27 дней обучались и 24 дня работали», – сказал Гудсузян.
По его словам, были восстановлены детские сады, городские парки, детско-юношеские творческие центры, школьные спортзалы. Была обеспечена занятость из расчета более чем 87 тыс. человеко-часов, обеспечены краткосрочной работой 1240 человек, получил инвестиции более 16%, проведено 54 курса по шести строительным специальностям, были обучены 734 безработных, 70% которых нашли работу после окончания строительной программы, был разработан ряд обучающих программ.
По его словам USAID начал осуществление еще двух программ, одна из них с бюджетом $3 млн. началась в октябре 2009 года и включает в себя исключительно строительство в сельских местностях. Вторая началась приблизительно три месяца назад и касается пенсионных реформ и регулирования рынка рабочей силы.
Советник по социальным вопросам офиса социальных реформ USAID Володимир Яценко в свою очередь отметил, что главным достижением программы является то, что многие безработные и их семьи получили возможность поучаствовать в проектах и получить доход.
Программа Bridge была нацелена на содействие укреплению чувства уверенности среди уязвимых слоев населения посредством реализации трех составляющих – общественной консолидации, профессионального обучения и общественных работ. Для этого организовали обучение строительным специальностям, а также обеспечили занятость в программах общественных работ, реализуемых с целью восстановления приоритетных для общин инфраструктур.