Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ պատմաբանների միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծումը նախատեսված է Ցյուրիխում ստորագրված հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրություններով` միայն երկու երկրների խորհրդարանների կողմից դրանք վավերացնելուց հետո: Այդ մասին PanARMENIAN.Net–ին է հայտարարել ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը` մեկնաբանելով ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությունն այն մասին, որ սկսվել է հայ-թուրքական պատմական հանձնաժողովի ձեւավորումը:
Ըստ Տիգրան Բալայանի, միայն Արձանագրությունների վավերացումից հետո կարվեն այն քայլերը, որոնք նախատեսում են հարաբերությունների կարգավորում եւ հայ-թուրքական սահմանի բացում:
Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ պատմաբանների միջկառավարական հանձնաժողովը ձեւավորման փուլում է: Այդ մասին Ռուսաստանի առաջին հեռուստաալիքի «Պոզներ» ծրագրի եթերում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը:

23 Март 2010 - 10:54 AMT
Создание межправительственной комиссии между Арменией и Турцией предусмотрено Протоколами о нормализации отношений, подписанными в Цюрихе, только после их ратификации парламентами двух стран. Об этом PanARMENIAN.Net заявил пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян, комментируя заявление госсекретаря США Хиллари Клинтон о том, что начато формирование армяно-турецкой исторической комиссии.
По словам Тиграна Балаяна, только после ратификации Протоколов будут сделаны те шаги, которые предусматривают нормализацию отношений и открытие армяно-турецкой границы.
Комиссия по изучению исторического прошлого между Арменией и Турцией находится в процессе формирования. Об этом в эфире телевизионной программы “Познер” Первого канала России заявила госсекретарь США Хиллари Клинтон.