Մարտի 25-26-ին Երեւանում տեղի ունենալիք Սոցիալիստական ինտերնացիոնալի համաժողովի ժամանակ քննարկվելու է Հայաստանում առկա սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը: Համաժողովի ընթացքում կտրվի Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի գնահատականը, ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար կձեւակերպվեն ընդհանուր հայեցակարգ եւ մեթոդներ: Այս մասին հայտարարել է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներչկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը` Սոցինտերնի փոխնախագահ Մարիա Թիթիզյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Ռուստամյանի խոսքերի համաձայն, կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրը տապալվեց: «Կառավարությունը շեղվեց սոցիալական առանձնաշնորհներից, որոնք արտացոլված են իշխող կոալիցիայի հուշագրում: Այն այս պահին կանգնած է տնտեսության կառավարման ճգնաժամի առաջ, քանի որ մենք ավելի շատ խնդիրներ ենք ունենում, քան թե դրանք լուծում ենք: Այսինքն` Հայաստանում խնդիրները կուտակվում են», – նշել է նա:
ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Հայաստանի գործադիր մարմինը չի հաստատում սպառողական զամբյուղի չափը, որպեսզի չճշտի երկրում գ
ործազուրկների թիվը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ՀՅԴ-ն պահանջելու է, արդյոք, կառավարության հրաժարականը, Ռուստամյանը պատասխանել է, որ «անհնար է կառավարության հրաժարականը պահանջել, կարելի է անվստահության քվե հայտարարել: Սակայն ՀՅԴ-ն այսպիսի որոշում չի ընդունել»:

23 Март 2010 - 13:32 AMT
На предстоящей 25-26 марта конференции Социалистического интернационала в Ереване будет обсуждаться существующая социально-экономическая ситуация в Армении. В ходе конференции будет дан диагноз экономической ситуации Армении, сформирована общая концепция и методы для выхода из сложившейся ситуации. Об этом заявил представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян на совместной с вице-президентом Социнтерна Марией Титизян пресс-конференции в Ереване.
По словам Рустмяна, антикризисная программа правительства провалилась. “Правительство существенно отклонилось от социальных прерогатив, отраженных в меморандуме правящей коалиции. Оно, на данный момент стоит перед кризисом управления экономикой, так как у нас возникает больше проблем, чем решаются. То есть, в Армении происходит накопление проблем”, – заметил он.
Представитель Верховного органа АРФД подчеркнул, что исполнительный орган Армении не утверждает размер потребительской корзины, чтобы не уточнять уровень безработицы в стране.
Отвечая на вопрос журналистов о том, будет ли АРФ Дашнакцутюн требовать отставки правительства, Рустамян заметил, что “невозможно требовать отставки правительства, можно объявить вотум недоверия. Однако Дашнакцутюн подобного решения не принимал”.