Մարտի 25-26-ին Երեւանում տեղի ունենալիք Սոցիալիստական ինտերնացիոնալի համաժողովի ժամանակ քննարկվելու է Հայաստանում առկա սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը: Համաժողովի ընթացքում կտրվի Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի գնահատականը, ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար կձեւակերպվեն ընդհանուր հայեցակարգ եւ մեթոդներ: Այս մասին հայտարարել է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներչկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը` Սոցինտերնի փոխնախագահ Մարիա Թիթիզյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Ռուստամյանի խոսքերի համաձայն, կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրը տապալվեց: «Կառավարությունը շեղվեց սոցիալական առանձնաշնորհներից, որոնք արտացոլված են իշխող կոալիցիայի հուշագրում: Այն այս պահին կանգնած է տնտեսության կառավարման ճգնաժամի առաջ, քանի որ մենք ավելի շատ խնդիրներ ենք ունենում, քան թե դրանք լուծում ենք: Այսինքն` Հայաստանում խնդիրները կուտակվում են», – նշել է նա:
ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Հայաստանի գործադիր մարմինը չի հաստատում սպառողական զամբյուղի չափը, որպեսզի չճշտի երկրում գ
ործազուրկների թիվը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ՀՅԴ-ն պահանջելու է, արդյոք, կառավարության հրաժարականը, Ռուստամյանը պատասխանել է, որ «անհնար է կառավարության հրաժարականը պահանջել, կարելի է անվստահության քվե հայտարարել: Սակայն ՀՅԴ-ն այսպիսի որոշում չի ընդունել»:

23 March 2010 - 13:32 AMT
Armenia’ current socio-economic situation will be discussed at the upcoming conference of the Socialist International on March 25 and 26 in Yerevan, Armen Rustamyan , representative of the Supreme Body of the ARF Dashnaktsutyun told a news conference, jointly held with the vice-president of Socialist International Mary Titizian in Yerevan.
According Rustmyan, anti-crisis program of the government has failed. “The government significantly deviated from the social prerogatives, reflected in the memorandum of the ruling coalition. The government currently faces the crisis of economic management, since more problems arise than we solve,” he said.
According to Mr. Rustamyan, Armenia’ executive body is not specifying the size of the consumer basket to avoid from stating the unemployment level in the country.
Answering a question whether ARF demands the resignation of the government, Rustamyan noted that “it is impossible to demand the resignation of the government, but a vote of no confidence can be declared. However, faction did not make such a decision”.