23 Մարտ 2010 - 13:47 AMT
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը եռօրյա պաշտոնական այցովգտնվում է Սիրիայիում: Այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահը այցելել է Դամասկոսի համալսարան եւ հանդես է եկել ելույթով: «Ես այսօրգտնվումեմ եղբայրական Սիրիայի հինավուրց մայրաքաղաք Դամասկոսում հարգարժան նախագահ դոկտոր Բաշար ալ-Ասադի հրավերով: Մեր միջեւ ձեւավորվել է լիակատար փոխըմբռնում եւ հիանալի բարեկամական հարաբերություններ: Նախագահների մակարդակով սա մեր երկրորդ հանդիպումն է վերջին ինն ամիսների ընթացքում»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
«Հայաստանի եւ Սիրիայիմիջեւայս 18 տարիներին ստորագրվել են մի քանի տասնյակ միջպետական պայմանագրեր, համաձայնագրեր, փոխըմբռնման հուշագրեր, համագործակցությունը կարգավորող գործնական ծրագրեր: Իմ այս այցի շրջանակներում ստորագրվելու են մեկ տասնյակ փաստաթղթեր` ամենատարբեր բնագավառներում: Քաղաքական հարցերիշուրջմիացյալդիրքորոշումների մշակում, առեւտրատնտեսական կապերի ամրապնդում, գյուղատնտեսական բնագավառում փորձի փոխանակում, տեղեկատվական, կրթական, մշակութային փոխանակումներ. սա է մեր կառավարությունների միջեւ համագործակցության ոլորտների ոչ ամբողջական ցանկը: Եւ այդ ցանկն օր օրի ընդլայնվում է` ընդգրկելով նոր ոլորտներ եւ նոր ծրագրեր: Այս այցի ընթացքում մեր կառավարությունների ներկայացուցիչները ստորագրեցին Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ գիտական ու գիտատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր»,-ասել է նախագահ Ս.Սարգսյանը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն, ընդհանրապես, մեծջանքեր էգործադրում Արաբական աշխարհի հետ համագործակցության շրջանակն ընդլայնելու ուղղությամբ: Սրանով է պայմանավորված այն, որ Հայաստանը ներկայացված է Արաբական Պետությունների Լիգայում: «Վստահորեն կարող եմ ասել, որ Սիրիայի ղեկավարությունը կիսում է մեր խորը համոզմունքն առ այն, որ միայն խաղաղ ճանապարհով կարելի է լուծել պատմության ընթացքում առաջացած բոլոր վեճերը, ուղիղ երկխոսության եւ համագործակցության միջոցով հարթել ժողովուրդների միջեւ առաջացած ատելության եւ անհանդուրժողականության պատնեշները»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Իր խոսքում Ս.Սարգսյանն երախտագիտություն է հայտնել «արաբ եղբայրներին, Սիրիայի բնակիչներին, ովքեր, ենթարկվելով հալածանքների եւ քամահրելով մահապատժի վտանգը, չհանդուրժեցին մարդկության դեմ գործվող հանցագործությունը եւ ապաստան տվեցին Օսմանյան իշխանությունների ձեռնարկած ոճրագործությունից մազապուրծ հայ փախստականներին: Սիրիայում ապաստանգտած հարյուրհազարավորհայությունը կառուցեց իր ներդրումը բերեց Սիրիայի բազմազգ քաղաքակրթության զարգացմանը: Նրանք իրենց հավատարիմ կեցվածքով եւ անձնվեր աշխատանքով ապացուցեցին, որ երախտապարտ են Սիրիայի ժողովրդին», ասել է նախագահը Դամասկոսի համալսարանում ունեցած իր ելույթում:

23 Март 2010 - 13:47 AMT
Армения и Сирия поддерживают прекрасные дружественные отношения, между Ереваном и Дамаском установлено полное взаимопонимание. Об этом, выступая в университете Дамаска, заявил президент Армении Серж Саргсян. «Армяне и сирийцы на протяжении тысячелетий заслужили любовь и уважение своим миролюбием. Сегодня, в преддверие 95-летия Геноцида армян, пользуясь случаем, я хочу еще раз от имени армянского народа выразить нашу благодарность нашим арабским друзьям, сирийскому народу, который, несмотря на гонения и риск смертной казни, не смогли остаться безразличными е преступлению против человечества и приютили армянских беженцев, спасшихся от Геноцида. Армяне Сирии своей преданностью и трудолюбием доказали, что благодарны Сирии»,- сказал глава армянского государства.
Серж Саргсян отметил, что на протяжении последних18 лет Армения и Сирия подписали ряд соглашений, договоров, меморандумов о взаимопонимании, программы сотрудничества. “В рамках моего визита будут подписаны почти десять соглашений о сотрудничестве в разных областях. Расширению нашего сотрудничества способствует также проведение заседаний межправительственной комиссии. Сегодня вместе с нашими сирийскими коллегами мы намерены установить сотрудничество и в сфере науки, разрабатываем соглашения о реализации межвузовских программ”,- сказал глава Армении. Он сообщил, что в рамках визита Армения и Сирия подписали соглашение о сотрудничестве в научной и научно-технической сфере.
По словам Сержа Саргсяна, Армения вкладывает большие усилия для расширения сотрудничества со странами арабского мира. “Именно этим обусловлено то, что Армения представлена в Лиге арабских государств. Вместе с этим, Армения продолжает проводить политику, направленную на установление мира и стабильности на Южном Кавказе. Мы с уверенностью можем сказать, что Сирия разделяет нашу идею, что только мирным путем можно решить все проблемы, возникшие в течение истории, преодолеть все преграды посредством диалога и сотрудничества, и в последнее время Армения и Сирия доказали, что готовы идти вперед”,- заявил глава армянского государства.
Серж Саргсян заверил, что Армения не пожалеет усилий для укрепления армяно-сирийской дружбы, сообщает пресс-служба президента РА.