23 Մարտ 2010 - 15:51 AMT
Վաղաժամ ընտրությունների անցկացումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ երկրում քաղաքական ճգնաժամն անհնար լինի հաղթահարել: «ՀՅ Դաշնակցությունը չի բացառում նման հեռանկարը, սակայն մեզ համար ավելի կարեւոր է այն, թե ընտրությունների արդյունքում որ քաղաքական ուժը եւ ինչպիսի ծրագրով է գալիս իշխանության»,- Երեւանում Սոցինտերնի փոխնախագահ Մարիա Թիթիզյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՅ Դաշնակցության Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը:
Ռուստամյանի խոսքով, ընտրություններն արդյունք կտան միայն այն ժամանակ, երբ հայ հասարակությունն իսկապես պատրաստ լինի դրան: «Եթե մենք դեռեւս պատրաստ չենք նորմալ ընտրությունների անցկացմանը, ապա ես անձամբ դեմ եմ վաղաժամ ընտրությունների գաղափարին, քանի որ դրանք միայն «կհղկեն» իշխանությունների սխալները, այսինքն ոչ մի փոփոխություն դեպի լավը տեղի չի ունենա»,- նկատեց նա:
Ինչպես ընդգծեց ՀՅ Դաշնակցության Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչը, ամբողջ խնդիրը նրանում է, որ հայ հասարակությունը դեռեւս չի գիտակցում իր ձայնի արժեքը: «Քանի որ եթե ընտրողը գումարի դիմաց վաճառում է իր ձայնը, նա հետո իրավունք չունի երկրում կաշառակերության դեմ բողոքել»,- պարզաբանեց Արմեն Ռուստամյանը:

Проведение досрочных выборов возможно только в том случае, когда политический кризис в стране невозможно будет преодолеть. “АРФ Дашнакцутюн не исключает такую перспективу, но для нас важнее то, какая политическая сила, и с какой программой приходит к власти в результате выборов ”, – заявил представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян на совместной пресс-конференции в Ереване с вице-президентом Социнтерна Марией Титизян.
По словам Рустамяна, выборы дадут результат тогда, когда армянское общество реально будет готово к этому. “Если мы еще не готовы к проведению нормальных выборов, то я лично против идеи досрочных выборов, так как они будут только “корректировать” ошибки властей, то есть нечего не измениться к лучшему”, – заметил он.
Как подчеркнул представитель Верховного органа АРФД, вся беда в том, что армянское общество пока что не понимает ценность своего голоса. “Поскольку, если избиратель продает свой голос за деньги, потом не имеет право жаловаться на коррупцию в стране”, – разъяснил Армен Рустамян.