24 Մարտ 2010 - 09:30 AMT
Մարտի 25-ին եւ 26-ին Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը (ԵՀՀ) կազմակերպում է հայ-թուրքական փորձագիտական քննարկումներ` Ստամբուլում գործող Գլոբալ քաղաքական միտումների կենտրոնի մասնակցությամբ եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսական աջակցությամբ:
Հանդիպումը հանդիսանում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետագա քայլերը» նախագծի մի մասը, որը նպատակ ունի կապեր հաստատել եւ զարգացնել փոխըմբռնումը հայ եւ թուրք ոչ կառավարական, լրատվական եւ
գործարար օղակների ներկայացուցիչների միջեւ:Քննարկման ընթացքում մասնակիցները հատուկ ուշադրության չեն արժանացնելու արձանագրությունները, այլ փորձելու են վերլուծել հայ-թուրքական հարաբերություններում վերջին զարգացումները, ինչպես նաեւ անդրադառնալու են այն հարցին, թե ինչ քայլեր պետք է արվեն հանրային դիվանագիտության շրջանակներում` Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում դիվանագիտական փակուղու խնդրի հետ կապված:
Հանդիպմանը կմասնակցեն մի շարք հայ եւ թուրք նախկին դեսպաններ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հայտնի փորձագետներ եւ ԶԼՄ մասնագետներ Թուրքիայից եւ Հայաստանից, ասվում է Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի հաղորդագրության մեջ:

Eurasia Partnership Foundation (EPF) together with Istanbul-based Global Political Trends Center (GPoT) and with funding from USAID will hold Armenia-Turkey policy discussions on March 25-26, 2010, EPF Communications Office reported.
The meeting will bring together a number of distinguished opinion makers and media professionals from Turkey and Armenia. The list of participants will include retired Armenian and Turkish diplomats and high-level government officials; as well as renowned Armenian and Turkish media professionals.
The meeting is part of the USAID-funded “Days Two and Three in Armenia-Turkey Rapprochement” project, which seeks to build ties and to develop mutual understanding among Armenian and Turkish peer groups in the non-government, media and business sectors. The discussions will not focus on Armenian-Turkish protocols but rather elaborate on the entire range of recent Armenian-Turkish developments. A special emphasis will be made on what should be done within the Track Two Diplomacy efforts regarding the current diplomatic impasse in the Armenia-Turkey relations.
Eurasia Partnership Foundation has been implementing Armenia-Turkey initiatives since 2005 to promote cross-border partnerships between Armenian and Turkish peer groups, helping them to contribute strategically to state efforts to build relations between the two countries.