24 Մարտ 2010 - 13:16 AMT
Մարտի 24-ին ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակում «Հավասար իրավունքներ, հավասար հնարավորություններ Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների` էթնիկական փոքրամասնությունների լեզվով ուսուցման համար» տեղի ունեցավ խորագրով կլոր սեղանը:
«Միջոցառումը երկրորդն է Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներին նվիրվածների շարքից: Այսօր մենք ազգային փոքրամասնությունների երիտասարդ ներկայացուցիչների, իշխանության ներկայացուցիչների եւ քաղաքացիական հասարակության փորձագետների հետ հիմնականում զրուցելու ենք Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների համար հավասար իրավունքների, հավասար հնարավորությունների հարցի շուրջ` կենտրոնանալով փոքրամասնությունների լեզուներով կրթության մատչելիության վրա»,- ողջույնի խոսքի ժամանակ հաղորդեց Հայաստանում ՄԱԿ հանրային տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն:
Կլոր սեղանին ներկա էին ասորական, վրացական, հունական, ուկրաինական, ռուսական եւ այլ համայնքների` Հայաստանում գրանցված 11 հասարակական կազմակերպություններ: «Այստեղ չկան միայն քրդական ու հրեական համայնքների ներկայացուցիչներ, քանի որ այսօրվա համար այլ միջոցառումներ ունեին նախատեսված»,- ընդգծեց Մարիա Դոցենկոն:
Փորձագետներից մեկը` Երեւանի Վալերի Բրյուսովի անվ. պետական լեզվաբանական համալսարանի Մարդաբանության ամբիոնի վարիչ Հրանուշ Խառատյանն ընդգծեց, որ կրթության համապատասխան կազմակերպումը պահանջում է ոչ միայն համայնքների եռանդն ու բարի կամքը, այլեւ կառավարության աջակցությունը, երկարաժամկետ ծրագրավորում, շոշափելի ֆինանսական ներդրումներ:
Հայաստանում շատ բան է արվում ազգային փոքրամասնությունների զարգացման ուղղությամբ, եւ տվյալ միջոցառումը փոքրամասնությունների երիտասարդ ներկայացուցիչների համար նախատեսված ծրագրերի սկիզբն է: Մենք կառավարության ազգային փոքրամասնությունների եւ կրոնի հարցերով բաժնի հետ միասին պատրաստվում ենք թրենինգներ անցկացնել, բարելավել նրանց որակները` որպես ոչ կառավարական կազմակերպությունների հիմնադիր լիդերներ»,- նշեց Մարիա Դոցենկոն PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:

24 Март 2010 - 13:16 AMT
24 марта в ереванском офисе ООН состоялся круглый стол, проходящий под лозунгом “Равные права, равные возможности для обучения на языке этнических меньшинств национальных меньшинств Армении”.
“Это второй круглый стол, посвященный проблемам национальных меньшинств Армении. Сегодня мы в основном будем беседовать с экспертами и молодыми представителями национальных меньшинств, об их возможностях обучения на родном языке, обеспечении учебниками и подготовке учителей”,- сообщила во время приветственной речи представитель отдела общественного информирования ООН в Армении Мария Доценко.
На круглом столе присутствовали 11 зарегистрированных в Армении общественных организаций ассирийской, грузинской, греческой, украинской, российской и других общин. “Здесь нет только представителей курдской и еврейской общины, так как у них были запланированы другие мероприятия на сегодняшний день”,- подчеркнула Мария Доценко.
Один из экспертов, заведующий кафедрой антропологии Ереванского государственного лингвистического университета им. Валерия Брюсова Грануш Харатьян подчеркнула, что, несмотря на сложившееся мнение о том, что национальные меньшинства интегрированы в Армении и пользуются равными правами, существует еще много нерешенных проблем, требующих содействия Правительства и больших финансовых затрат.
“В Армении многое делается в направлении развития прав национальных меньшинств, и данное мероприятие является началом программ для молодых представителей меньшинств. Мы вместе с правительственным отделом по национальным меньшинствам и религии собираемся проводить тренинги, улучшать их качества, как лидеров, основателей неправительственных организаций”,- отметила Мария Доценко в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.