24 Մարտ 2010 - 14:33 AMT
«Ես համաձայն չեմ ՀՀԿ ներկայացուցիչների կարծիքի հետ այն առնչությամբ, որ ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն այդ երկրի ներքին խնդիրն է»,- Երեւանում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում ասել է ՀՅ Դաշնակցություն խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը:
Շահբազյանի խոսքով, ԱՄՆ կողմից Ցեղասպանության ճանաչման հարցում իր ներդրումը պետք է ունենա նաեւ Հայաստանը, քանի որ դա համազգային հարց է: «Մենք պետք է մշտապես միջազգային հանրության ուշադրությունը սեւեռենք Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վրա, որպեսզի թուրք հասարակությունը սկսի մտորել այդ փաստի շուրջ»,- նկատել է նա:
Սուքիաս Ավետիսյանն իր հերթին նկատել է, որ այս կամ այն պետության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Հայաստանին լրացուցիչ դիվիդենդներ է տալիս Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու համար:

24 Март 2010 - 14:33 AMT
“Я не согласен с мнением представителей правящей Республиканской партии Армении (РПА) по поводу того, что признание Геноцида армян со стороны Соединенных Штатов является внутренним делом этой страны”, – заявил секретарь фракции АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазян на совместной с депутатом фракции РПА Сукиасом Аветисяном пресс-конференции в Ереване.
По словам Шахбазяна, в вопросе признания Геноцида со стороны США также должна иметь свой вклад и Армения, так как это общенациональный вопрос. “Мы должны постоянно обращать внимание мирового сообщества на вопрос международного признания Геноцида армян, чтобы турецкая общественность начала задумываться над этим фактом”, – заметил он.
В свою очередь, Сукиас Аветисян заметил, что признание Геноцида армян тем или иным государством дает Армении дополнительные дивиденды для оказания давления на Турцию.