24 Մարտ 2010 - 14:33 AMT
«Ես համաձայն չեմ ՀՀԿ ներկայացուցիչների կարծիքի հետ այն առնչությամբ, որ ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն այդ երկրի ներքին խնդիրն է»,- Երեւանում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում ասել է ՀՅ Դաշնակցություն խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը:
Շահբազյանի խոսքով, ԱՄՆ կողմից Ցեղասպանության ճանաչման հարցում իր ներդրումը պետք է ունենա նաեւ Հայաստանը, քանի որ դա համազգային հարց է: «Մենք պետք է մշտապես միջազգային հանրության ուշադրությունը սեւեռենք Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վրա, որպեսզի թուրք հասարակությունը սկսի մտորել այդ փաստի շուրջ»,- նկատել է նա:
Սուքիաս Ավետիսյանն իր հերթին նկատել է, որ այս կամ այն պետության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Հայաստանին լրացուցիչ դիվիդենդներ է տալիս Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու համար:

24 March 2010 - 14:33 AMT
I beg to differ from RPA representatives, who maintain that Armenian Genocide recognition issue in US is an internal matter, ARF Dashnaktsutyun parliamentary group secretary Artyusha Shakhbazyan said.
As he noted at joint news conference in Yerevan with RPA parliamentary group member Sukias Avetisyan, Armenia has to be actively involved in international process of Genocide recognition. “We have to continue drawing international community attention to Genocide recognition issue to cause Turkey give the fact more thought,” he noted.
Sukias Avetisyan, in turn, stated that recognition of Genocide in any country provides Armenia with additional leverage of pressure on Turkey.