24 Մարտ 2010 - 15:38 AMT
Մարտի 24-ին 30 տնօրենների, ուսուցիչների եւ Հայաստանի տարբեր առարկաներից միջազգային օլիմպիական խմբերի ղեկավարների մասնակցությամբ Երեւանում տեղի ունեցավ բաց քննարկում, որի թեման էր «Հայկական դպրոցի տեսլականը»:
«Քննարկումները նվիրված էին հայկական դպրոցի ստեղծմանը, որն ամբողջ աշխարհին հայտնի կդառնա իր որակյալ կրթական համակարգով, դաստիարակված շրջանավարտներով: Բացի այդ, այս նախաձեռնությունը դիտվում է որպես ազգային ծրագիր», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, քննարկման թեման էր, թե ինչպիսին պետք է լինի հայկական դպրոցի շրջանավարտը, որն է ուսուցչի առաջադրանքը, դպրոցի դերը երկրում, հասարակության մեջ:
«Աշակերտն, առաջին հերթին, պետք է արժեհամակարգ ունենա եւ իր նվաճումները պետք է օգտագործի երկրի զարգացման համար: Ինչ վերաբերում է ուսուցիչներին, ապա ես կարող եմ ընդգծել, որ շատ կարեւոր է, որպեսզի նրանք անդադար զարգացեն իրենց գիտելիքները` ժամանակակից պահանջներին համապատասխան տարբեր սեմինարների, վերապատրաստման դասընթացների օգնությամբ», – բացատրել է Դավիթ Սահակյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ տեղի ունեցածը «Այբ» կրթական հիմնադրամի կազմակերպած արդեն չորրորդ կլոր սեղանն է: Անցյալ տարի տեղի էր ունեցել երեք կլոր սեղան` ԶԼՄ-երի ղեկավարների, գործարարների եւ մշակույթի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, որի արդյունքները կհրապարակվեն ամռանը տեղի ունեցող համաժողովի ժամանակ:
Քննարկումների ընթացքում հանրային կրթության ներկայացուցիչները ներկայացրեցին իրենց կարծիքները եւ առաջարկությունները, որոնք վերաբերում են «Հայկական դպրոցի տեսլականը» թեմային:
«Առաջին հերթին պետք է ստեղծել բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների` այսինքն` ուսուցիչների խումբ, ովքեր կարող են դաստիարակել ժամանակակից աշխարհին իրենց գիտելիքներով համապատասխանող խելացի աշակերտներին», – ասել է Ա. Չեխովի անվան դպրոցի տնօրեն Գայանե Սարուխանյանը:
«Այբ» հիմնադրամը ստեղծվել է 2006 թ.: Այն մշակում է կրթական բարեփոխումներ, նախագծում եւ հիմնավորում է տիպային կրթական կենտրոններ` աջակցելով Հայաստանի տաղանդավոր երեխաներին:

24 Март 2010 - 15:38 AMT
24-го марта в Ереване прошли открытые обсуждения с участием 30 директоров, учителей и руководителей международных олимпийских групп по разным предметам Армении на тему “Армянская школа”.
“Обсуждения посвящены созданию Армянской школы, которая будет известна всему миру системой качественного образования, воспитанными выпускниками. Кроме того, затея усматривается как национальная программа”,- в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил исполнительный директор образовательного фонда “Айб” Давид Саакян.
По его словам, обсуждения прошли по темам о том, каким должен быть выпускник армянской школы, что является мотивацией учителя, роль школы в стране, в обществе и в общине.
“Ученик в первую очередь должен иметь систему ценностей и использовать свои достижения для развития страны. Что касается учителей то, я могу подчеркнуть – важно, чтобы они беспрерывно развивали свои знания, в соответствии современным требованиям, при помощи различных семинаров, подготовительных курсов”,- разъяснил Давид Саакян.
Он отметил также, что это уже четвертый круглый стол, организованный образовательным фондом “Айб”. В прошлом году уже прошли три круглых стола с главами СМИ, бизнесменами и представителями сферы культуры, результаты которых подытожат летом, на конференции.
В ходе обсуждений представители общественного образования представили свои мнения и предложения, касающиеся основных вопросов “Видение армянской школы”.
“В первую очередь, надо создать круг высококвалифицированных специалистов, т. е. учителей, которые в свою очередь смогут воспитать умных учеников, подходящими знаниями для современного мира”,- сказала директор школы имени Антона Чехова Гаяне Саруханян.
Фонд “Айб” основан в 2006 году. Фонд разрабатывает программы образовательных реформ, проектируя и основывая образцовые образовательные центры, содействуя одаренным детям Армении.