«Անցումները ձմեռային եւ ամառային ժամանակների անհրաժեշտ են, քանաի որ կանոնակարգում են մոլորակների հերթապահությունը Երկրի վրա»,-մարտի 25-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտնել է աստղագետ եւ մաթեմատիկոս Էլյա Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, մեկ ժամում ոչ թե ուղիղ 60 րոպե է, այլ մի քանի վայրկյան ավել: Եվ ամիսների ընթացքում այդ վայրկյանները լրացուցիչ ժամ են կազմում, որն էլ կանոնակարգվում է անցումով ամառային եւ ձմեռային ժամանակի: Նա նշել է նաեւ, որ յուրաքանչյուր մոլորակ, Ուրանից, Նեպտունից եւ Պլուտոնից բացի, Երկիր մոլորակի վրա իր ազդեցության ժամն ունի, որը կարող է ձեւավորել մարդկանց գործողություններն ու ինքնազգացաղությունը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Է.Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ ժամանակային այդ անցումը չի ազդում մարդու կենսառիթմերի վրա, որոնք անփոփոխ են մարդու ծննդյան օրից մինչ նրա մահը: Սակայն այն ազդում է առանձին մարդկանց օրգանիզմի եւ առողջության վրա:
Մարտի 28-ին Հայաստանը կանցնի ամառային ժամանակի, հաղորդում է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը: Ըստ հաղորդագրության, «Հայաստանի տարածքում ժամանակի հաշվառման կարգի մասին» օրենքի համաձայն, մարտի վերջին կիրակի օրը գիշերվա ժամը երկուսին ժամացույցի սլաքը տեղափոխվում է մեկ ժամ առաջ:

“Переход на зимнее и летнее время необходим, так как он регулирует дежурство планет над Землей”, – сообщила не пресс-конференции 25 марта астролог и математик Эля Оганесян. По ее словам, в одном часе содержится не ровно 60 минут, а на несколько секунд больше. И в течение месяцев эти секунды образуют дополнительный час, который и регулируется переходом на летнее и зимнее время. Она подчеркнула также, что каждая планета, кроме Урана, Нептуна и Плутона, имеет свой час влияния на Землю, которое может формировать действия и самочувствие людей.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Эля Оганесян подчеркнула, что перевод часов не влияет на биоритмы человека, которые неизменны от рождения человека до его смерти. Однако он влияет на организм и на здоровье отдельных людей.
Армения 28 марта перейдет на летнее время, сообщает Министерство экономики Армении. Согласно сообщению, в соответствии с законом "О порядке расчета времени на территории Армении" в последнее воскресенье марта в два часа ночи стрелки часов переводятся на один час вперед.