Մարտի 25-ի երեկոյան Երեւանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը հանդիսավոր երեկոյով մեկնարկելու են հոբելյանական միջոցառումներ` նվիրված Ծովային հետոզոտությունների «Այաս» ակումբի 25-ամյակին:
Հոբելյանական երեկոյի շրջանակներում տեղի են ունենալու համերգ եւ ֆոտոցուցահանդես: Համերգին ելույթ են ունենալու Հայաստանի Պետական կամերային նվագախումբը, «Նարեկ» քառյակը, «Լիբերո» հնգյակը, վաստակավոր արտիստուհի Աննա Մայիլյանը: Լիլիթ Պիպոյանը, Վահան Արծրունին եւ Էդուարդ Զորիկյանը կներկայացնեն հեղինակային երգեր: «Այաս» ակումբի հյուրերին սպասում է ֆոտոցուցահանդես` կազմված 150 լուսանկարներից, որոնք ներկայացնում են այասցիների անցած ճանապարհը:
«Կարծում եմ, ակումբն արժանի է նշելու իր 25-ամյակը, քանի որ անկախ բազմաթիվ դժվարություններից, կարողացել է իրականացնել հայության համար մի քանի կարեւորագույն նախագծեր: Հավանաբար, դրանցից գլխավորը «Կիլիկիա» առագաստանավի ստեղծումն էր եւ նույն նավով լողալը»,- նշել է Ծովային հետազոտությունների «Այաս» ակումբի նախագահ Կարեն Բալայանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
«Այասը» նպատակ ունի ստեղծել Հայաստանում Ծովային թանգարան, որտեղ ցուցադրվելու է ոչ միայն «Կիլիկիան», այլ նաեւ բազմաթիվ ցուցանմուշներ, որոնք գտնվել են ակումբի անդամների հետազոտությունների արդյունքում: Հավատացեք, որ սա դեռ ամենը չէ, անակնկալներ մատուցվելու են ոչ միայն այսօր, այլ նաեւ հետագայում»,- հաղորդել է Կարեն Բալայանը:

Вечером 25 марта в ереванском Доме камерной музыки имени Комитаса торжественным вечером начнутся юбилейные мероприятия, посвященные 25-летию Клуба морских исследований “Айас”.
В рамках юбилейного вечера состоится концерт и фотовыставка. В концерте примут участие Государственный камерный хора Армении, квартет “Нарек”, квинтет “Либеро”, заслуженная артистка Армении Анна Маилян. Лилит Пипоян, Ваан Арцруни и Эдуард Зорикян представят авторские песни. Гостей Клуба морских исследований “Айас” ждет фотовыставка, составленная из 150 фотографий, которые показывают пройденный айасовцами путь.
“Думаю, клуб заслужил право отметить свое 25-летие, так как, независимо от разного рода трудностей, сумел реализовать несколько важнейших для армянства проектов. И, наверное, главным из них стало создание парусника “Киликия” и плавание на том же судне”, – отметил президент Клуба морских исследований “Айас” Карен Балаян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net
“Айас” поставил цель – создать в Армении Морской музей, где будет экспонироваться не только “Киликия”, но и многочисленные другие экспонаты, найденные в результате исследований членами клуба. И поверьте, это еще не все, сюрпризы будут преподнесены не только на сегодня, но и в дальнейшем”, – сообщил Карен Балаян.