2010 թվականը մեկնարկային է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի համար, քանի որ այս տարվանից մենք սկսում ենք նախապատրաստվել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին: Այդ մասին Երեւանում լրագրողներին է հայտնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: Ըստ նրա, թանգարանն արդեն ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագիրը Հայաստանի իշխանություններին:
Միջոցառումների ընթացքում Դեմոյանը հրապարակել է նաեւ այն միջոցառումների ցանկը, որոնք թանգարանը պատրաստվում է անցկացնել Հայոց ցեղասպանության 95-ամյա տարելիցի կապակցությամբ: «Ապրիլի 19-20 Երեւանում տեղի կունենա միջազգային խորհրդաժողով, որտեղ առաջին օրը նվիրված կլինի Ցեղասպանության խնդիրներին, իսկ երկրորդը` մշակութային ցեղասպանության հարցին»,-ասել է Դեմոյանը: Նա նաեւ հաղորդել է, որ ապրիլի 22-ին տեղի կունենա «Հայոց ցեղասպանությունը թերթերի առաջին էջերում» ցուցահանդեսը, որտեղ կներկայացվեն այն թերթրի օրիգինալ նմուշները, որոնք հրատարակվել են այլ պետություններում, որոնց առաջին էջերում նյութեր են եղել Հայոց ցեղասպանության մասին: Ըստ նրա, կներկայացվի շուրջ 60 նյութ: Ընդ որում, նա նշել է, որ բոլոր այդ նյութերը հավաքվել են վերջին տարում տարբեր աճուրդների ժամանակ:
«Ապրիլի 23-ին թանգարանի սրահներից մեկը կազատվի եւ այնտեղ կցուցադրվեն բացառիկ նյութեր, որոնք հավաքվել են վերջին տարում»,-ասել է Հայկ Դեմոյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանագարան-ինստիտուտի տնօրենը հաղորդել է նաեւ, որ իր պատմության մեջ առաջին անգամ թանգարանը մտադիր է Ռաֆայել Լեմկինի անվան դրամաշնորհ հատկացնել (ցեղասպանություն տերմինը 1943թ. շրջանառության մեջ դրեց լեհ իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինը) օտարերկրացի ուսանողներին, որոնք ցանկանում են մասնագիտանալ հայագիտության մեջ Հայոց ցեղասպանության թեմայով:
Ընդ որում Դեմոյանն ասել է, որ թանգարանը գրեթե արդեն ավարտել է 2011թ. իր ծրագիրը, նվիրված Հայոց ցեղասպանության 96-րդ տարելիցին: Ըստ նրա, հաջորդ տարի թանգարանը մտադիր է միջազգային խորհրդաժողով կազմակերպել` «Սկանդինավյան երկրների արձագանքը Հայոց ցեղասպանությանը» թեմայով:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ թանգարանը աշխատում է նաեւ շենքի ընդլայնման խոշոր ծրագրի, ինչպես նաեւ նոր ցուցադրության կազմակերպման վրա:

25 Март 2010 - 11:39 AMT
2010 год является стартовым для Музея-института Геноцида армян, поскольку с этого года мы начинаем готовиться к 100-летию Геноцида армян. Об этом журналистам в Ереване сообщил директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
Демоян также огласил список мероприятий, которые музей готовится провести к 95-ой годовщине Геноцида армян. “С 19 по 20 апреля в Ереване пройдет международная конференция, где в первый день мы обратимся к проблемам Геноцида , а во второй – к вопросу культурного геноцида”, – сказал Демоян. Он также сообщил, что 22 апреля в Музее состоится выставка “Геноцид армян на первых полосах газет”, где будут представлены оригиналы газет, которые издавались в других государствах, на первых страницах которых были материалы о Геноциде армян. По его словам, будет представлено около 60 материалов. При этом он заметил, что все эти материалы были собраны за последний год на разных аукционах.
“23 апреля один из залов музея будет освобожден, и там будут показаны эксклюзивные материалы, которые были собраны за последний год”, – отметил Айк Демоян.
Директор Музея-института Геноцида армян также сообщил, что впервые за свою историю музей намерен выделить грант имени Рафаэля Лемкина (термин «геноцид» был введен польским юристом Рафаэлем Лемкином в 1943 году) иностранным студентам, которые хотят специализироваться в области арменоведения по теме Геноцида армян.
«Музей почти уже завершил программу 2011 года посвященную 96-ой годовщине Геноцида армян. В следующем году музей планирует провести международную конференцию на тему “Реакция скандинавских стран на Геноцид армян”, мы также работаем над крупным проектом для расширения здания, а также организации новой экспозиции», – подчеркнул Айк Демоян.