Ցանկացած երկրի համար, որը ճանաճում է Հայոց ցեղասպանությունը, դա սեփական պատմական հիշողության հրամայական է, քանի որ շատ երկրների պատմության մեջ արձանագրված է Ցեղասպանության փաստը: Այդ մասին լրագրողներին է ասել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը պետք է դառնա քաղաքական շահարկումների առարկա: «Մինչ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը տարբեր երկրներում կուժգնանա»,-ասել է Դեմոյանը` հավելելով, որ դա նաեւ կապված կլինի Թուրքիայի դիրքորոշման հետ Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման հարցում: Անդրադառնալով Արձանագրությունների պատմական հանձնաժողով ստեղծելու մասին դրույթին` Դեմոյանն ասել է, որ անձամբ իրեն այդ հարցով ոչ ոք չի դիմել եւ որ հանձնաժողովի ստեղծման մասին դեռեւս խոսք չկա:
Ընդ որում մեկնաբանելով Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ երկրից կարող են արտաքսվել շուրջ 100 հազար ապօրինի հայաստանցի ներգաղթյալներ` Դեմոյանն ասել է, որ այդ հայտարարությունը ավելորդ նյարդայնության արդյունք է: «Ես կցանկանայի հարցնել Թուրքիայի վարչապետին. երբ նա բազմիցս մեղադրում էր Իսրայելին ցեղասպանության մեջ, արդյոք, նրան չէ՞ր հուզում այն տասնյակ հազարավոր ապօրինի ներգաղթած թուրքերի ճակատագիրը, որոնք աշխատում են Իսրայելում»,-ասել է Հ.Դեմոյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ Թուրքիան լուրջ խնդիրներ ունի երկարաժամկետ ռազմավարությունների մշակման առումով:

Recognition of the Armenian Genocide is a tribute to historical memory of many states in whose archives the fact of the Genocide was registered, according to Hayk Demoyan, Director of Armenian Genocide Museum Institute.
As he told a news conference in Yerevan, Genocide issue must not become a subject of political manipulations. “More countries will recognize the Armenian Genocide by April 24,” Mr. Demoyan predicted, maintaining that recognition will be linked to Turkey’s position on Protocols ratification.
Dwelling on historical committee formation, he said that to the best of his knowledge, no activities to create the committee are being undertaken.
Commenting on Turkish Prime Minister Erdogan’s statement on possible deportation of 100 000 Armenian migrants from Turkey, Mr. Demoyan characterized it as a result of excessive nervousness. “Turkey seems unworried about the fate of thousand illegal Turkish migrants in Israel, when accusing the country of committing genocide,” he said, adding that Turkey has serious problems in working out long-term strategies.