Մարտի 28-ին Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի կունենա «Նելսոն Ստեփանյան» ֆիլմի շնորհանդեսը: Ֆիլմի ռեժիսորը Արշակ Մարգարյանն է: Ֆիլմը նվիրված է Խորհրդային Միության հերոս, օդաչու Նելսոն Ստեփանյանի հիշատակին եւ պատմում է նրա կյանքի ու անմահ հերոսության մասին:
«Ֆիլմի հայերեն տարբերակի պրեմիերան ցուցադրվել է 2009 թ., ՀՀ պաշտպանության նախարարության դահլիճում, իսկ հեռուստատեսային պրեմիերան ցուցադրվել է 2009 թ. հունվարին: Մարտի 28-ին կներկայացվի ֆիլմի ռուսերեն տարբերակը», – PanARMENIAN.Net – թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է ռեժիսոր Արշակ Մարգարյանը:
Ֆիլմում օգտագործվել է Հայրենական պատերազմի փաստագրական խրոնիկա:
Ֆիլմը ստեղծվել է հրապարակախոս Զորի Բալայանի փաստագրական վեպի հիման վրա եւ նվիրվում է Մեծ հաղթանակի 65-ամյակին:
Նելսոն Ստեփանյանը ծնվել է 1913 թ. մարտի 28-ին Շուշիում: Մանուկ հասակում ընտանիքով տեղափոխվում են Երեւան: Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվում եւ 1935թ-ին ավարտում է Բատայսկի քաղաքացիական ավիացիայի օդաչուական դպրոցը: Մինչեւ Հայրենական մեծ պատերազմը քաղաքացիական ինքնաթիռներով բազում թռիչքներ է կատարել: Ռազմաճակատում Նելսոն Ստեփանյանը նշանակվում է Սեւծովյան ծովային ավիացիայի կազմում, որպես գրոհիչ ինքնաթիռի օդաչու` կարճ ժամանակում յուրացնելով եւ նոր տեխնիկան, եւ ռազմական օդաչուի մասնագիտության նրբությունները: Մինչեւ 1941թ. օգոստոսը թռիչքներից մեկի ժամանակ վիրավորվում է, հետո հոսպիտալում ապաքինվեում ու գործուղվեում է Բալթյան նավատորմի 57-րդ գրոհիչ ավիագունդ (ԳԱԳ), որը պաշտպանում էր Լենինգրադը: Այստեղ կատարելով մի քանի տասնյակ մարտական թռիչք` ոչնչացրեց գերմանական բազում նշանակետեր, նշանակվեց օղակի հրամանատար: 1942թ. հոկտեմբերի 23-ին կրտսեր լեյտենանտ Ն. Ստեփանյանին շնորհվեց հերոսի կոչում: Մեկ ամիս հետո արդեն էսկադրիլիայի հրամանատար էր:
1944թ. դեկտեմբերի սկզբից 11-րդ ԳԱԴ-ի առջեւ, որի կազմում էր նաեւ 47-րդ ԳԱԳ-ը, խնդիր էր դրվել հարվածներ հասցնել Լիբավա քաղաքի նավակայանին: Դիվիզիայի առաջին հարվածը պետք է իրականացնեին 24 գրոհիչներ 22 կործանիչների ուղեկցությամբ: Դեկտեմբերի 14-ին օդ բարձրանալով` խումբը մոտենում էր նշանակետին, երբ հանկարծակի հակառակորդի չորս կործանիչներ հարձակվում են խմբի առաջատարի` գվարդիայի փոխգնդապետ Նելսոն Ստեփանյանի գրոհիչի վրա: Հենց առաջին գրոհով գերմանացիները խոցում են առաջատարի ինքնաթիռը, որը սրընթաց ընկնում է: Սակայն հայկազունը դժվարությամբ ուղղելով ընկնող ինքնաթիռը, կողմնորոշվում է, գտնում է ներք-ում եր-ացող հակառակորդի մի նավակ ու գրոհում նրա ուղղությամբ:

25 Март 2010 - 13:47 AMT
28 марта в ереванском кинотеатре “Москва” состоится презентация кинофильма “Нельсон Степанян”, режиссером которого является Аршак Маргарян. Фильм посвящен памяти Героя Советского Союза, летчика Нельсона Степанянан и рассказывает о его жизни и бессмертном подвиге.
“Премьера фильма на армянском языке прошла в 2009 году в зале Минобароны РА. Телевизионная премьера состоялась в январе 2009 года. А 28-го марта состоится премьера картины на русском языке”,- в ходе беседы с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил режиссер фильма Аршак Маргарян.
В фильме использованы кадры документальной хроники Отечественной войны. Фильм создан на основе документальной повести известного публициста Зория Балаяна и посвящен 65-летию Великой Победы.
Нельсон Степанян – дважды Герой Советского Союза (23.10.1942 и 6.3.1945, посмертно), подполковник (1944). Родился 28 марта 1913 года в городе Шуши Нагорно-Карабахской автономной область (ныне Республика Атцах). Окончил авиационную школу Гражданского воздушного флота (1935), работал лётчиком-инструктором. В начале Великой Отечественной войны 1941—45 участвовал в боях в районе Одессы в составе группы штурмовиков, был ранен. После излечения направлен на Балтийский флот. Командовал звеном, эскадрильей и 47-м штурмовым авиаполком ВВС флота. Совершил 239 успешных боевых вылетов, уничтожил лично и в группе 53 вражеских судна. 14 декабря 1944 группа штурмовиков во главе с Степаняном нанесла удар по скоплению судов в районе Лиепаи и потопила 6 из них. В этом бою Нельсон Степанян погиб. Награжден 2 орденами Ленина и 3 орденами Красного Знамени. Имя Нельсона Степаняна присвоено большому рыболовному траулеру. Бюст героя установлен в Ереване (скульптор Ара Саркисян). Нельсон Степанян погиб 14 декабря 1944, около города Лиепая Латвийской ССР.