25 Մարտ 2010 - 14:20 AMT
Հայաստանի եւ Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ կապերն ու հաղորդակցությունն անհրաժեշտ է հայ-թուրքական հաշտեցման համար: Այդ մասին Երեւանում հայ-թուրքական փորձագիտական քննարկումների ժամանակ հայտնեց GPoT (Global political trends center) թուրքական կենտրոնի տնօրեն Մենսուր Աքգյունը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչն իր հերթին հայտնեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը Միացյալ Նահանգների համար առաջնահերթ ուղղություն է: «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման քաղաքական գործընթացն առայժմ մարտահրավեր է, սակայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները կարեւոր դեր են խաղում հայ եւ թուրք ժողովուրդների մերձեցման գործընթացում: Երկու երկրների քաղաքական առաջնորդներն արդեն համարձակ քայլեր են կատարել այդ ուղղությամբ, սակայն քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները կարող են օգնել նրանց` կատարելու մնացած քայլերը»,- ասաց Մարի Յովանովիչը:
Հայ-թուրքական փորձագիտական քննարկումները տեղի կունենան մարտի 25-ին եւ 26-ին Երեւանում: Այդ քննարկումները USAID կողմից ֆինանսավորվող «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետագա քայլերը» նախագծի մի մասն են: Այդ նախագիծը նպատակ է հետապնդում կապեր հաստատել եւ զարգացնել փոխըմբռնումը հայ եւ թուրք ոչ կառավարական, լրատվական եւ գործարար օղակների ներկայացուցիչների միջեւ:

Контакты и общения между гражданскими обществами Армении и Турции необходимы для армяно-турецкого примирения. Об этом в ходе армяно-турецких экспертных обсуждений в Ереване заявил директор турецкого центра GPoT (Global Political Trends Center) Менсур Акгюн. По его словам, в Армении и Турции наблюдаются значительные изменения по вопросу армяно-турецких отношений, подчеркнув, что Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений имеют мотивационный фактор в этом направлении.
В свою очередь посол США в Армении Мари Йованович заявила, что процесс нормализации армяно-турецких отношений является приоритетным направлением для Соединенных Штатов. «Политический процесс нормализации армяно-турецких отношений пока является вызовом, но представители гражданского общества Армении и Турции играют важную роль в процессе сближения армянского и турецкого народов. Полтические лидеры обеих стран уже сделали храбрые шаги в эту сторону, но представители гражданского общества могут помочь им сделать остальные шаги»,- сказал Мари Йованович.
Армяно-турецкие экспертные обсуждения пройдут в Ереване 25 и 26 марта. Эти обсуждения являются частью проекта «Дальнейшие шаги нормализации армяно-турецких отношений», финансируемой USAID. Этот проект преследует цель установить контакты и развивать взаимопонимание между неправительственными, предпринимательскими кругами Армении и Турции.