25 Մարտ 2010 - 14:20 AMT
Հայաստանի եւ Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ կապերն ու հաղորդակցությունն անհրաժեշտ է հայ-թուրքական հաշտեցման համար: Այդ մասին Երեւանում հայ-թուրքական փորձագիտական քննարկումների ժամանակ հայտնեց GPoT (Global political trends center) թուրքական կենտրոնի տնօրեն Մենսուր Աքգյունը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչն իր հերթին հայտնեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը Միացյալ Նահանգների համար առաջնահերթ ուղղություն է: «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման քաղաքական գործընթացն առայժմ մարտահրավեր է, սակայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները կարեւոր դեր են խաղում հայ եւ թուրք ժողովուրդների մերձեցման գործընթացում: Երկու երկրների քաղաքական առաջնորդներն արդեն համարձակ քայլեր են կատարել այդ ուղղությամբ, սակայն քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները կարող են օգնել նրանց` կատարելու մնացած քայլերը»,- ասաց Մարի Յովանովիչը:
Հայ-թուրքական փորձագիտական քննարկումները տեղի կունենան մարտի 25-ին եւ 26-ին Երեւանում: Այդ քննարկումները USAID կողմից ֆինանսավորվող «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետագա քայլերը» նախագծի մի մասն են: Այդ նախագիծը նպատակ է հետապնդում կապեր հաստատել եւ զարգացնել փոխըմբռնումը հայ եւ թուրք ոչ կառավարական, լրատվական եւ գործարար օղակների ներկայացուցիչների միջեւ:

Contacts between civil societies in Armenia and Turkey are essential for reconciliation, Director of the Global Political Trends Center (GPoT), Mensur Akgun, said during Armenia-Turkey policy discussions going on in Yerevan on the initiative of Eurasia Partnership Foundation (EPF) and GPoT and with funding from USAID.
The meeting brought together a number of distinguished opinion makers and media professionals from Turkey and Armenia. The list of participants includes retired Armenian and Turkish diplomats and high-level government officials; as well as renowned Armenian and Turkish media professionals.
U.S. Ambassador to Armenia Marie Yovanovitch said, for her part, that Armenian-Turkish rapprochement is a priority for United States. “The political process between Armenia and Turkey is a challenge but the civil societies in both countries can help the leaders reach reconciliation,” she said.