25 Մարտ 2010 - 15:03 AMT
Նման որոշում է կայացվել այսօր Արարատի մարզկենտրոն Արտաշատ քաղաքում տեղի ունեցած ՀՀ կառավարության արտագնա նիստում, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Որոշումները, որոնք ուժի մեջ են մտնում համապատասխանաբար 2010թ. նոյեմբերի 1-ից եւ մայիսի 1-ից, ընդունվել են գազի սակագների բարձրացմամբ պայմանավորված սոցիալապես առավել խոցելի խմբերի դրամական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ խնդրի լուծման որոշումը կայացրել է ՀՀ նախագահը, որը դեռ ամիսներ առաջ խորհրդակցություն է գումարել այդ առթիվ։ Ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը առաջարկություններ է մշակել գազի թանկացման բացասական հետեւանքները մեղմելու նպատակով։ «Հարցը միայն սակագինը չէ, մենք գործ ունենք նաեւ գնաճի երեւույթի հետ, որը պետք է զսպվի Կենտրոնական բանկի եւ մյուս պատկան մարմինների ջանքերով, որպեսզի առաջիկա տարիներին վերադառնանք ավելի զուսպ գնաճի», – նշել է վարչապետը։
Նպաստի եւ կենսաթոշակի բարձրացումը բնակչության առավել խոցելի խմբերի համար լրացուցիչ հնարավորություն է ստեղծում դիմագրավելու առկա դժվարությունները:
Ըստ Հայաստանի Վիճակագրական ծառայության, 2010թ. հունվար-փետրվարին սղաճի մակարդակը եղել է 2 ոտկոս:
Հայաստանի բնակչության համար 1 խմ գազի գինը ապրիլի 1-ից կկազմի 132 դրամ ամսական մինչեւ 10 000 խմ գազ օգտագործելու դեպքում եւ 243, 13 դոլար 1000 խմ դիմաց այն ձեռնարկությունների համար, որոնք օգտագործում են ամսական 10 000 խմ ավելի գազ: Իր հերթական նիստում այդ սակագներն է հաստատել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը: Այժմ ՀՀ բնակչությունը 1 խմ գազի դիմաց վճարում է 96 դրամ, այն դեպքում, երբ ձեռնարկությունները վճարում են 215 դոլար: Այսպիսով, ապրիլի 1-ից գազի գինը կաճի 37,5 տոկոսով բնակչության համար եւ 13 տոկոսով` ձեռնարկությունների համար:

Базовый размер пенсий в Армении будет повышен с 8 тыс. до 10,5 тыс. драмов, а размер пособий с 10 тыс. до 12,5 тыс драмов. Такое решение было принято на выездном заседании правительства в Арташате (Араратская область).
Решения, которые вступят в силу с 1 ноября и с 1 мая 2010 года соответственно, были приняты с целью оказания финансовой помощи социально необеспеченным слоям населения, ввиду повышения тарифов на газ.
Премьер-министр Тигран Саркисян сказал, что такое решение принял президент РА, который еще несколько месяцев назад провел совещание по этому вопросу. Была создана рабочая группа, которая разработала предложения с целью смягчения отрицательных последствий повышения тарифа на газ. «Вопрос не только в тарифе, мы также имеем дело с инфляцией, которая должна быть сдержана усилиями Центрального банка и других надлежащих органов, чтобы в ближайшие годы вернуться к более сдержанной инфляции», – сказал премьер.
Повышение пенсий и пособий создает дополнительную возможность для социально необеспеченных слоев населения противостоять нынешним трудностям.
Согласно официальным данным Статистической службы Армении, инфляция в январе-феврале 2010 года составила 2%.
Цена за куб/м газа для населения Армении с 1 апреля составит 132 драма при использовании до 10 000 куб/м в месяц и $ 243.13 за 1 000 куб/м для предприятий, использующих более 10 000 кб/м. в месяц. Такие тарифы в ходе очередного заседания установила Комиссия по регулированию Общественных услуг (КРОУ). Сейчас население Армении за 1 куб/м газа платит 96 драмов, в то время как предприятия – $215. Таким образом, с 1 апреля тарифы на газ повысятся на 37,5% для населения и на 13% для предприятий.