ՀՀ կառավարությունը Արտաշատում (Արարատի մարզ) կայացած արտագնա նիստում հավանություն է տվել «ՀՀ 2010թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին, որի նպատակն է 1941-1945թթ. հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 65-րդ տարեդարձի առթիվ պատերազմի վետերաններին նախկին ԽՍՀՄ խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչեւ 1993թ. հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցման տրամադրումը:
«Այս հարցը հանգամանորեն քննարկվել է հանրապետական կուսակցությունում, եղել է այն միանշանակ ըմբռնումը, որ մեր բարոյական պարտքն է պատերազմի վետերաններին տալ այդ նախապատվությունը», – ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ որոշումը վերաբերում է 3 հազար 900 վետերանի եւ որ այս խնդրում կառավարությունն ակնկալում է ամբողջ հասարակության հավանությունը: Այս օրինագիծը կառավարությունը համարել է անհետաձգելի:

По случаю 65-летия победы в Великой отечественной войне будут выплачены компенсации ветеранам Армении, у которых были вклады в Сбербанке СССР до 10 июня 1993 года. Такое решение было принято на выездном заседании правительства в Арташате (Араратская область).
«Этот вопрос подробно обсуждался в Республиканской партии и все пришли к заключению, что нашим моральным долгом является отдавать предпочтение ветеранам», – сказал премьер-министр Тигран Саркисян.
При этом он добавил, что решение касается 3,9 тыс. ветеранов и что в этом вопросе правительство ожидает согласие всего общества. Данный законопроект правительство сочло неотложным.