26 Մարտ 2010 - 10:11 AMT
Մարտի 27-ին Երեւանը միանալու է «Մոլորակի ժամ» համաշխարհային ակցիային, որի շրջանակներում 20:30-ից 21:30-ն անջատվելու է քաղաքի արտաքին լուսավորությունը: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսում հայտնել է մայրաքաղաքի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Դիանա Երիցփոխյանը: «Հուսով ենք, որ այդ ակցիային միանալը թույլ կտա ձեւավորել բնապահպանական մտածողություն էներգամատակարարման վերաբերյալ, մասնավորապես, երիտասարդ սերնդի մոտ, որպեսզի նրանք ոչ թե տարին մեկ անգամ, այլ ամեն օր զգան իրենց պատասխանատվությունը եւ ներգրավված լինեն գլոբալ գործընթացի մեջ` կապված կլիմայական փոփոխությունների հետ»,- ասել է նա:
«Մոլորակի ժամ» ակցիայի նախաձեռնողն է Բնության համաշխարհային հիմնադրամը` (WWF), որին միացել են ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, Երեւանի քաղաքապետարանը, HSBC Բանկ Հայաստանը, Կոնգրես հյուրանոցը, ՍՓՅՈՒՌ տեղեկատվական կենտրոնը, «Մոսկվա» Կինոթատրոն ՍՊԸ-ն եւ մի շարք այլ կազմակերպություններ:
Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Արամ Գաբրիելյանի խոսքերով, ակցիան նպատակ ունի կոչ անել համաշխարհային հանրությանը խոհեմաբար օգտագործել բնական պաշարները, հակառակ դեպքում 2050-2100թթ. ապագա սերունդը կբախվի դրանց անբավարարության հետ: «Կայուն զարգացման հիմքում, տնտեսականի հետ միասին ընկած է բնական պաշարների խոհեմ կիրառումը, ինչպես նաեւ յուրաքանչյուր մարդու պատասխանատվության զգացումն իր բնապահպանական հետքը նվազեցնելու ուղղությամբ»,- ասել է նա:
Գաբրիելյանը հայտնեց, որ տարեց տարի կողմնակիցների թիվն աճում է, իսկ 2009-ին ակցիային միացել են աշխարհի 4000 քաղաքների 1 մլրդ մարդ, Լոնդոնը, Նյու Յորքը, Փարիզն իր Էյֆելյան աշտարակով: Այդ առումով նա կոչ արեց Հայաստանի խոշոր քաղաքներին ներդնել իրենց լուման:
Երկրորդ տարին շարունակ «Մոլորակի ժամին» միանում է նաեւ HSBC բանկ Հայաստանը: Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆֆորդի խոսքերով, HSBC Խումբը մոտ 100 մլն դոլար է տրամադրել կլիմակայան փոփոխությունների դեմ պայքարին, ինչը թույլ կտա դիմակայել 21-րդ դարի մարտահրավերներին:

27 марта столица Армении – город Ереван присоединится к всемирной акции «Час Земли», в рамках которой с 20:30 до 21:30 будет отключено внешнее освещение. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщила представитель столичной мэрии Диана Ерицпохян. «Надеемся, что присоединение к этой акции позволит сформировать экологическое мышление в отношении энергосбережения, в частности, у молодого поколения, чтобы они не один раз в год, а ежедневно чувствовали свою ответственность – быть вовлеченными в глобальный процесс, связанный с изменением климата», – отметила она.
Инициатором акции «Час Земли» является Всемирный фонд природы (WWF), к которому присоединились Министерство по охране окружающей среды РА, ЗАО «HSBC Банк Армения», мэрия г. Еревана, информационный центр SPYUR, Nat Geo Travel и другие организации.
По словам главы представительства WWF Арама Габриеляна, основная цель данной акции заключается в том, чтобы призвать мировую общественность к разумному использованию имеющихся природных ресурсов, в противном случае уже в 2050-2100 г.г. будущее поколение столкнется с их недостатком. «В основе стабильного развития, одновременно с экономическим, лежит разумное использование имеющихся природных ресурсов, а также чувство ответственности каждого человека в направлении снижения своего экологического следа», – сказал он.
Арам Габриелян сообщил, что из года в год растет число сторонников, а в 2009 году к акции присоединился 1 млрд. людей из 4 000 городов мира, такие как Лондон, Нью-Йорк, Париж со своей Эйфелевой башней. В этом контексте он призвал крупные города Армении также внести свою лепту.
Второй год подряд к акции «Час Земли» присоединятся и HSBC Банк Армения. По словам главного исполнительного директор банка Астрид Клиффорд, Группа HSBC инвестировало в программу, направленную на борьбу с изменением климата порядка 100 млн. долларов, что позволит противостоять вызовам 21 века.