26 Մարտ 2010 - 10:57 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանըմարտի 25-ին հրամանագիր էստորագրել 2010 թվականիգարնանային զորակոչանցկացնելուեւ զորացրում կատարելումասին:
Հրամանագրի համաձայն, 2010 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսներին կանցկացվի Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական եւ այլընտրանքային ծառայությունների գարնանային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչեւ զորակոչի օրը, ինչպես նաեւ այն քաղաքացիների, ովքեր կորցրել են նախկինում ստացած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը: 2010 թվականիապրիլ-հունիս ամիսներին կզորացրվեն սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները, հաղորդում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:

Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о проведении весеннего призыва и демобилизации 2010 года. Согласно указу, в апреле- июне текущего года будет проведен призыв на обязательную воинскую и альтернативную службу тех граждан Армении мужского пола, которым исполняется 18 лет до дня призыва, а также тех граждан, которые потеряли полученное ранее право отсрочки от обязательной воинской службы.
В апреле-июне 2010 года будут демобилизованы все военнослужащие, которые приступили к службе в установленные сроки, сообщает пресс-служба главы армянского государства.