Այսօր Երեւան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում Չեխայի փոխվարչապետ, պաշտպանության նախարար Մարտին Բարտոկը հանդիպել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ: Կողմերի միջեւ կայացել են ընդլայնված ձեւաչափով բանակցություններ, որից հետոՀայաստանի եւ Չեխիայի պաշտպանության նախարարները ստորագրել են համագործակցության մասին համաձայնագիր:
«Այսօր մեզ համար պատմական օր է, քանի որ Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ համագործակցությունն իրավական հիմք է ստացել»,- չեխ գործընկերոջ հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Սեյրան Օհանյանը: Նրա խոսքերով, այս փաստաթղթղի ստորագրման փաստը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի եւ Չեխիայի իշխանությունները հատուկ նշանակություն են տալիս պաշտպանության ոլորտում երկու երկրների միջեւ համագործակցությանը:
Միաժամանակ նա հույս հայտնեց, որ Չեխիայի պաշտպանության նախարարի առաջին այցը նպաստելու է երկրների միջեւ համագործակցության զարգացմանը: «Համոզված եմ, որ մեր համագործակցությունը մեծ պոտենցիալ ունի»,- ասել է Օհանյանն, ավելացնելով, որ ՀՀ ՊՆ-ն մեծ նշանակություն է տալիս Չեխիայի ՊՆ հետ համագործակցությանը, քանի որ Չեխիան ԵՄ եւ ՆԱՏՕ ակտիվ անդամ է: «Համագործակցությունը ոչ միայն խորհրդակցական, փորձարարական բնույթ է կրելու, այլ նաեւ լինելու է պաշտպանության, ռազմական բժշկության, ռազմական կրթության ոլորտներում: Կարեւորում ենք նաեւ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցությունը»,- ասել է Օհանյանը:
Իր հերթին, Մարտին Բարտոկն ասաց, որ Չեխիան որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ, անցկացնում է մարզումներ ինչպես ՆԱՏՕ անդամ երկրների, այնպես էլ այլ երկրների համար, եւ պատրաստ է պայմաններ տրամադրել հայ զինծառայողների ուսուցման համար: Նա նաեւ նշեց, որ Հայաստանի եւ Չեխիայի ՊՆ-երի միջեւ համագործացության մասին համաձայնագրի ստորագրումը խթան կհանդիսանա տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման համար:

26 Март 2010 - 11:28 AMT
Сегодня в рамках своего официального визита в Ереван вице-премьер, министр обороны Чехии Мартин Барток встретился с министром обороны Армении Сейраном Оганяном. Между сторонами состоялись переговоры в расширенном формате, после чего министры обороны Армении и Чехии подписали соглашение о сотрудничестве.
“Сегодня для нас исторический день, поскольку военное сотрудничество между Арменией и Чехией получило правовую основу», – заявил на совместной пресс-конференции со своим чешским коллегой министр обороны Армении Сейран Оганян. По его словам, факт подписания данного документа свидетельствует том, что политическое руководство Армении и Чехии придают особое значение началу сотрудничества в оборонной сфере между странами.
При этом он выразил надежду, что первый визит министра бороны Чехии в Армении будет способствовать развитию сотрудничества между странами. «Я уверен, что наше сотрудничество имеет большой потенциал», – сказал Оганян, добавив, что МО РА придает особую важность сотрудничеству с министерством обороны Чехии, поскольку страна является активным членом ЕС и НАТО. «Сотрудничество будет не только консультативным, экспертным, но также и в области обороны, военной медицине, военного образования. Мы также придаем особое значение сотрудничеству в военной промышленности», – отметил Оганян.
В свою очередь Мартин Барток сказал, что Чехия, как член НАТО проводит тренинги, как для стран-членов Североатлантического альянса, так и для других стран, и готова предоставить все условия для обучения армянских военнослужащих. При этом он заметил, что подписание соглашения о сотрудничестве между Министерствами Обороны Армении и Чехии станет стимулам для дальнейшего развития сотрудничества в разных сферах.